Μονάχα την καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, κράτησε από το τελευταίο φιλικό του Ολυμπιακού στην Ολλανδία, με αντίπαλο την Χέρενφεϊν, ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Το τελικό 5-4 δεν τον προβλημάτισε αφού όπως εξήγησε «η επίθεση και των δύο ομάδων ήταν καλύτερη από την άμυνα. Μέχρι το 60λεπτο ήμασταν μια χαρά, μετά μας βγήκε η κούραση».

Για το αποτέλεσμα ο Βάσκος τεχνικός είπε: «Πραγματικά είναι εκπληκτικό να μπαίνουν εννιά γκολ σε ένα παιχνίδι. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά είχαμε προβλήματα στην άμυνα. Γενικά μέσα στη χρονιά δεν δεχτήκαμε πολλά γκολ από στημένα ωστόσο δημιουργήθηκαν αρκετές τέτοιες επικίνδυνες φάσεις. Σ’ αυτόν τον τομέα θα χρειαστεί να δουλέψουμε λίγο περισσότερο.

Σχολιάζοντας την προετοιμασία στο Έρμελο, αρκέστηκε να πει πως «έγινε καλή δουλειά. Τελειώνουν οι δοκιμές, μπαίνουμε στην τελική ευθεία, έχουμε κάποια πράγματα να διορθώσουμε».