Ο Παναθηναϊκός έδειχνε έτοιμος να πάρει την 5η συνεχόμενη νίκη του στη Euroleague αφού ήταν σχεδόν πάντα μπροστά στο σκορ κόντρα στη Μπασκόνια στην Ισπανία αλλά τελικά ηττήθηκε με 75-73 μετά το καλάθι του Μακιντάιρ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ακριβώς όπως είχε κάνει δηλαδή και κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Οι Πράσινοι πήγαν στην Ισπανία για ένα δύσκολο παιχνίδι αλλά είχαν μια χαρά ψυχολογία μετά τις τέσσερις σερί νίκες και πίστευαν στο 5×5. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν καλή αμυντικά αλλά όχι και επιθετικά όπως δείχνει το 13-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τα πράγματα να βελτιώνονται στη δεύτερη.

Το 3ο φάουλ του Λεσόρ στο 12ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν στο 22-17 για τους γηπεδούχους, δεν ήταν καλά νέα για τον Παναθηναϊκό αλλά με καλή άμυνα και σερί 11-0 ήρθε η αντίδραση και το σκορ έγινε 22-28 στο 15′. Με τον Ναν να «πυροβολεί» συνεχώς και τους Γκραντ και Αντετοκούνμπο να δίνουν βοήθειες οι Πράσινοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +11 (26-37) και έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση.

Η ομάδα του Αταμάν είχε φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελε και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου προηγήθηκε και με +17 (31-48) έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της, αλλά η Μπασκόνια αντέδρασε και με σερί 12-0 πλησίασε στο -5 (43-48), με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-53.

Οι Ισπανοί πίστευαν πλέον στην ανατροπή αλλά οι Ναν και Σλούκας βοήθησαν τους Πράσινους να κάνουν σερί 8-0 και να ξεφύγουν με 52-61 στο 32′, δείχνοντας αποφασισμένοι για τη νίκη. Ο Μονέκε, όμως, βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους και με 8 συνεχόμενους πόντους έκανε το 63-63 στο 33′, με το παιχνίδι να έχει μετατραπεί σε ντέρμπι.

Ένα ντέρμπι στο οποίο ο Παναθηναϊκός έδειχνε φαβορί αφού ήταν μπροστά με 70-73 στο 1:16 πριν το τέλος αλλά ο Μονέκε με τρίποντο ισοφάρισε, ο Ναν αστόχησε σε δύο σουτ και τελικά στην τελευταία επίθεση, στο τελευταίο σουτ, ο Μακιντάιρ έγραψε το 75-73 και υποχρέωσε σε ήττα τους Πράσινους που έχασαν… δικό τους ματς.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73