Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 89-81 της Βιλερμπάν εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική της Euroleague και άφησε πίσω του τις τρεις συνεχόμενες ήττες, ανεβαίνοντας πλέον στο 7-7.

Με τον Σλούκα… ορεξάτο σε οργάνωση, εκτέλεση (2/3 τρίποντα) και δημιουργία, στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου και με άξιους συμπαραστάτες του Έλληνα γκαρντ τους Γκριγκόνις από την περιφέρεια και Μήτογλου κοντά στο καλάθι, βρέθηκε στο 10΄ στο +3 (21-24).

Οι «πράσινοι» παρέμειναν… συνδεδεμένοι από τα 6,75 μέχρι το 16΄ (7/10 τρίποντα) και με επιμέρους σκορ 4-17 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (25-41). Ωστόσο, ένα «νεκρό» διάστημα του «τριφυλλιού», στο οποίο μέτρησε διαδοχικά λάθη (έκλεισε το ημίχρονο με 8) και έχασε την επαφή με το τρίποντο (1/6 στο τελευταίο τετράλεπτο), έδωσε την ευκαιρία στη Βιλερμπάν να βγάλει αντίδραση και να ρίξει την εις βάρος της διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος του εικοσαλέπτου (36-45).

Με την αμυντική λειτουργία να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα για τον Παναθηναϊκό στην τρίτη περίοδο, η Βιλερμπάν βρήκε το… πάτημα που έψαχνε και με πρωταγωνιστή τον Λουαού-Καμπαρό ροκάνισε τη διαφορά, φτάνοντας στο 30΄ σε απόσταση αναπνοής (60-64), απέναντι στους «πράσινους», που είχαν περιορίσει τις… ανάσες τους στην επίθεση στους Σλούκα και Ναν.

Οι Γάλλοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό και στον… επίλογο του αγώνα, γράφοντας στο 34΄ το ισόπαλο 69-69! Ωστόσο, η επιστροφή του Μήτογλου στο παρκέ δυνάμωσε τη γραμμή ψηλών των «πράσινων» και ο Έλληνας φόργουορντ πήρε τα κρίσιμα ριμπάουντ μαζί με τον Αντετοκούνμπο, δίνοντας την ευκαιρία στο «τριφύλλι» να προσπεράσει στο 36΄ με 4 πόντους (69-73). Στο κομβικότερο σημείο του αγώνα, πάντως, ο Γκριγκόνις βρήκε δυο πολύτιμα τρίποντα, κρατώντας την ελληνική ομάδα σε απόσταση μέχρι το 37΄ (74-79). Ακολούθησαν δύο ηρωικά μπλοκ του Αντετοκούνμπο, με τους Σλούκα-Μήτογλου να «καθαρίζουν» στην επίθεση και τον Παναθηναϊκό να επικρατεί τελικά με 81-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89