Η Μάντσεστερ Σίτι και η Λειψία έγιναν οι πρώτες δύο ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους «16» του Champions League δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των ομίλων ενώ η Μίλαν αν και βρέθηκε να χάνει κατάφερε να νικήσει με 2-1 την Παρί Σεν Ζερμέν και ξαναμπήκε δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Στον 5ο όμιλο η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχθηκε τη Σέλτικ και έκανε πλάκα όπως δείχνει και το τελικό 6-0! Ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ στο 6′ για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, ο Μοράτα έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο τα γκολ διαδέχονταν το ένα το άλλο: 3-0 στο 60′ ξανά ο Γκριεζμάν, 4-0 στο 66′ ο Λίνο, 5-0 στο 76′ και πάλι ο Μοράτα, 6-0 στο 84′ ο Σαούλ! Την ίδια ώρα, στη Ρώμη, η Λάτσιο με γκολ του Ιμόμπιλε στο 45’+1′ νίκησε με 1-0 τη Φέγενορντ και ανέβηκε στη 2η θέση του ομίλου, στο -1 από την Ατλέτικο και στο +1 από τους Ολλανδούς.

Στον 6ο όμιλο, για τον οποίο νωρίτερα η Ντόρτμουντ είχε νικήσει με 2-0 τη Νιούκαστλ, η Μίλαν υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με κοντινή προσπάθεια του Σκρίνιαρ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 12′, όμως, ο Λεάο ισοφάρισε σε 1-1 με εντυπωσιακό τρόπο κάνοντας γυριστό σουτ και στο 50′ ο Ζιρού με δυνατή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ερναντέζ έγραψε το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στον 7ο όμιλο τα πράγματα είχαν βασικά ξεκαθαρίσει και τώρα αυτό είναι οριστικό, αφού οι Σίτι και Λειψία εξασφάλισαν ήδη την πρόκριση για τους «16». Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα υποδέχθηκε τη Γιουνγκ Μπόις και τη νίκησε με 3-0 χάρη σε γκολ των Χάαλαντ (23′ πεν., 51′) και Φόντεν (45’+1′) ενώ οι Γερμανοί αντιμετώπισαν εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα, άνοιξαν το σκορ στο 8′ με τον Σίμονς, έκαναν το 0-2 στο 77′ με τον Οπέντα και είδαν τους Σέρβους να μειώνουν σε 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με αυτογκόλ του Χένρικς στο 81′.

Τέλος, στον 8ο όμιλο, για τον οποίο η Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε επικρατήσει της Μπαρτσελόνα με 1-0 στο παιχνίδι που έγινε νωρίτερα, η Πόρτο με γκολ των Εβανίλσον (32′ πεν.) και Πέπε (91′) νίκησε με 2-0 την Αντβέρπ και είναι ισόβαθμοι με τους Καταλανούς στην 1η θέση, στο +3 από τους Ουκρανούς.