Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Euroleague και από το 24ο λεπτό δεν έχει τον Εργκίν Αταμάν στον πάγκο αφού διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές και χρεώθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, με συνέπεια να αποβληθεί.

Το παιχνίδι δεν πήγαινε καλά για τους Πράσινους, όπως έδειχνε και το 24-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οπότε στο ΟΑΚΑ υπήρχε ένας εκνευρισμός. Εκνευρισμός που έγινε ακόμη μεγαλύτερος στο 24ο λεπτό, όταν ο Αταμάν αποβλήθηκε.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού είχε δεχθεί τεχνική ποινή στο πρώτο ημίχρονο για διαμαρτυρία και στην τρίτη περίοδο διαμαρτυρήθηκε για την απόφαση των διαιτητών να καταλογήσουν απλά φάουλ και όχι αντιαθλητικό υπέρ της ομάδας του και αφού ήλεγξαν και το replay.

Οι διαμαρτυρίες του Αταμάν είχαν ως συνέπεια να δεχθεί δεύτερη τεχνική ποινή και να αποβληθεί, με τον ίδιο πάντως να μην ηρεμεί και φωνάζει διάφορα προς τους διαιτητές καθώς αποχωρούσε.