Η ΑΕΚ, για την οποία ο Κουζμίνσκας πέτυχε 23 πόντους, στάθηκε πολύ καλά στο ΣΕΦ αλλά ο Ολυμπιακός, για τον οποίο ήταν πρώτος σκόρερ ο Πίτερς με 16 πόντους, έκανε σερί 9-0 μετά το 69-69 στο 37′ και νίκησε τελικά με 79-71 στο ματς που έγινε για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Η Ένωση άρχισε καλύτερα και πέτυχε τους πρώτους τέσσερις πόντους (0-4) στο ματς αλλά στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας και με τον Μιλουτίνοφ να βοηθάει επιθετικά ξέφυγαν με 14-8 και έκλεισαν στο +4 (16-12) την πρώτη περίοδο.

Ο Σέρβος σέντερ συνέχισε «ζεστός» και στη δεύτερη για τους Πειραιώτες, έχοντας συμπαράσταση και από τον Πίτερς, την ώρα που οι Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε κρατούσαν τους Κιτρινόμαυρους κοντά στο σκορ (26-24 στο 14′). Οι δύο ομάδες είχαν νευρικότητα και δεν απέφευγαν τα λάθη, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να είναι στο +3 (36-33) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι παρουσίαζε μεγαλύτερο ενδιαφέρον από ό,τι θα περίμενε κανείς και αυξήθηκε κι άλλο στο 25′, όταν ο Κουζμίνσκας με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (46-47). Ο Ολυμπιακός, όμως, αντέδρασε με τον Παπανικολάου μπροστάρη και πήγε στο +7 (54-47), μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού από το +5 (59-54).

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και βρέθηκαν στο +11 (65-54) αλλά η Ένωση δεν τα παράτησε και με τον Κουζμίνσκας να εκτελεί από τα 6.75μ. προσπέρασε με 67-68 στο 37′ δείχνοντας ικανή ακόμη και για τη νίκη. Με το σκορ στο 69-69, όμως, ο Ολυμπιακός έβαλε τρία συνεχόμενα τρίποντα με Λαρεντζάκη (2) και Γουόκαπ, με αποτέλεσμα να επικρατήσει τελικά με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71