Απέμεναν σχεδόν δύο λεπτά για να πανηγυρίσει η Φορτούνα Ντίσελντορφ την άνοδο στην Bundesliga. Βλέποντας να διατηρείται στον επαναληπτικό αγώνα μπαράζ το εύθραυστο 2-2 (το πρώτο ματς είχε λήξει με 2-1 υπέρ της ομάδας τους στο Βερολίνο) και τη Χέρτα να παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης, καθώς με ένα γκολ θα ακολουθούσε παράταση, οι οπαδοί των γηπεδούχων πήραν το νόμο στα χέρια τους.

Εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και διέκοψαν το ματς. Χρειάστηκαν αρκετά λεπτά για να αποκατασταθεί η τάξη, να εκκενωθεί ο αγωνιστικός χώρος από τους εισβολείς οπαδούς και – παρά τις αμφιβολίες των ανθρώπων της Χέρτα – να συνεχιστεί το παιχνίδι μέχρι το τέλος του. Το σκορ δεν άλλαξε και η Φορτούνα επέστρεψε μετά από 15 χρόνια στη μεγάλη κατηγορία.