Ο κάτοχος του τίτλου ΠΑΟΚ συνέχισε το τρελό σερί του! «Δέκα στα δέκα» στο απόρθητο κάστρο του, ακόμη μια νίκη με μηδέν παθητικό (ο Πασχαλάκης κράτησε για ένατο ματς ανέπαφη την εστία του ήτοι 810 λεπτά!) και δέκατη νίκη στη σειρά! Ε, δε το λες και μικρό το κατόρθωμα των παικτών του Ραζβάν Λουτσέσκου, που πήραν ένα σκορ-πρόκρισης απέναντι στον πολύ καλό Ατρόμητο, που για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν έβαλε δύσκολα στους «ασπρόμαυρους» και ίσως να δικαιούταν κάτι καλύτερο βάσει της συνολικής εικόνας του απόψε το βράδυ στην παγωμένη Τούμπα. Με νέα πρόσωπα και οι δυο ομάδες Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αποφάσισε να αφήσει εκτός ενδεκάδας τους Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς, Τζάλμα Κάμπος και Χοσέ Κρέσπο, ξεκούρασε με την απόφαση του να κρατήσει εκτός αποστολής τον Χοσέ Μαουρίσιο, καθώς ακολουθεί το παιχνίδι στο Αγρίνιο σε μια σειρά δύσκολων και κρίσιμων αγώνων για τους «ασπρόμαυρους» σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Η γενική εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε, με τη γνωστή τακτική και το «4-2-3-1» που δεν αλλάζει με τίποτα, τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη αυτή τη φορά κάτω από τα δοκάρια και τον εορτάζοντα Βιεϊρίνια στο αριστερό άκρο της αμυντική γραμμής, αφού ο Αζεβέδο ήταν για πρώτη φορά στην αποστολή, αλλά έμεινε στον πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς τους τρεις δανεικούς ποδοσφαιριστές από τον ΠΑΟΚ κατέβηκαν στην Τούμπα με 3-5-2, τον Νίκολα Μίρκοβιτς να υπερασπίζεται για έκτη φορά σε αγώνα κυπέλλου την εστία του Ατρομήτου, ενώ η έκπληξη ήρθε με την συμμετοχή του Βραζιλιάνου Ενρίκε Μάντσον στο αρχικό σχήμα και με προφανή στόχο να περιορίσει τη δράση του Λέο Μάτος. Ο Ατρόμητος μόλις στο 9ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, από την εκπληκτική προσπάθεια του Βασιλακάκη, με το σουτ του Ντιγκινί να σταματά στα πόδια του Μάτος και τον ΠΑΟΚ να απαντά στο αμέσως επόμενο λεπτό με το πλασέ του Μακ. Από την εκπληκτική ενέργεια του Αντρέ Βιεϊρίνια και το έξυπνο γύρισμα του Σάχοφ, ο εκτεθειμένος Πέλκας άνοιξε το σκορ για το «Δικέφαλο» (1-0) στο 19ο λεπτό, που από κανονική θέση απείλησε με σουτ τρία λεπτά αργότερα, ενώ στο 30’ ο σκόρερ του «Δικεφάλου», συγκρούστηκε στον αέρα με τον Ντάουντα και έγινε αναγκαστικά (υπέστη κάταγμα στη μύτη) αλλαγή, με τον Ελ Καντουρί να περνάει στη θέση του. Ο Ατρόμητος φάνηκε με την κεφαλιά του Βασιλακάκη από το ύψος της μικρής περιοχής (44’) με τον ΠΑΟΚ να φτάνει με τη διπλή προσπάθεια του Κουλούρη κοντά στο 2-0, αλλά να διατηρεί το υπέρ του 1-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους. Οι Περιστεριώτες συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και απείλησαν με το σουτ του Ντιγκινί (54’) την ίδια ώρα που ο Λουτσέσκου θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του σήκωσε από τον πάγκο τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς και τον πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Ευθύμη Κουλούρη. Στο 65’ ο Πασχαλάκης με εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του αμαρκάριστου Βασιλακάκη διατήρησε το μηδέν για την εστία του συνεχίζοντας το εκπληκτικό σερί του. Η πρώτη μεγάλη στιγμή του ΠΑΟΚ στο β’ μέρος της αναμέτρησης ήρθε από την κεφαλιά του… σέντερ φορ, Λέο Μάτος (69’) από το ύψος της μικρής περιοχής, με την Τούμπα να προσπαθεί να σπρώξει τους παίκτες του Λουτσέσκου προς ένα ακόμη γκολ. Ο Πρίγιοβιτς κυνήγησε το γκολ, το άγγιξε με την κεφαλιά του στο 84ο λεπτό, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το τραγικό λάθος του Κυριακίδη, έδωσε τη δυνατότητα στον Κάμπος να κλέψει την μπάλα, με τον Ελ Καντουρί να κάνει την σέντρα και τον Σάχοφ, από τη μικρή περιοχή με κεφαλιά να κάνει το 2-0 «κλειδώνοντας» τη νίκη με ένα ιδανικό γι’ αυτόν σκορ. Πηγή: gazzetta.gr