Το παιχνίδι με τις ΗΠΑ για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Μουντομπάσκετ δεν πάει καλά για την Εθνική Ελλάδας που είναι πίσω στο σκορ με 50-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κατά τη διάρκεια του οποίου ο Τζάρεν Τζάκσον έκανε δύο συνεχόμενα εντυπωσιακά κοψίματα σε προσπάθειες του Θανάση Αντετοκούνμπο.

Ότι θα ήταν πολύ δύσκολο ματς το ξέραμε όλοι και η επιβεβαίωση έρχεται και από το σκορ στο τέλος του πρώτου 20λεπτου. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είναι στο -13 και θα πρέπει να προσέξει στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο για να μην ανοίξει πολύ η διαφορά, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους.

Ο Τζάρεν Τζάκσον, πάντως, από την πλευρά των Αμερικάνων είναι ανεβασμένος και για να συμβεί αυτό έπαιξαν ρόλο και τα δύο συνεχόμενα κοψίματα σε προσπάθειες του Αντετοκούνμπο, χαρίζοντας ένα από τα highights του αγώνα.