Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ για ακόμη μια φορά ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Ρεάλ Μαδρίτης. Έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με 1-0 επί της Θέλτα στο «Μπαλαΐδος» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο Άγγλος μέσος, που αποκτήθηκε αυτό το καλοκαίρι για 103 εκατ. ευρώ (χωρίς τα μπόνους) από την Ντόρτμουντ, έφτασε στα τέσσερα γκολ σε τρεις αγωνιστικές με τη «βασίλισσα» και βοήθησε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να «γράψει» το τρία στα τρία και να βρίσκεται, πλέον, μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Η Ρεάλ Μαδρίτης για ακόμη ένα ματς δεν έκανε καλή εμφάνιση, αλλά η ποιότητά της την ώθησε προς τη νίκη κόντρα σε μια Θέλτα που ακόμη… ψάχνεται υπό τον Ράφα Μπενίτεθ. Με το πρώτο ημίχρονο να κυλάει… ανώδυνα και χωρίς πολλές φάσεις, η Ρεάλ Μαδρίτης (που έχασε τον Βινίσιους Ζούνιορ με τραυματισμό στο 18′) ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο, αλλά δυσκολευόταν να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, ενώ έχασε πέναλτι ο Ροδρίγο.

Μέχρι το 81ο λεπτό, όμως. Τότε ο Τόνι Κρόοζ εκτέλεσε κόρνερ κι ο Τζούντ Μπέλιγχαμ κυριάρχησε στον αέρα και σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα. Ο Μπέλιγχαμ είναι ο πρώτος παίκτης της Ρεάλ μετά από τον Γουέσλι Σνάιντερ (2007) που βρίσκει δίχτυα και στις τρεις πρώτες συμμετοχές του στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Νωρίτερα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της La Liga, Λας Πάλμας και Ρεάλ Σοσιεδάδ έμειναν στο 0-0 στα Κανάρια Νησιά. Η αγωνιστική συνεχίζεται με τις αναμετρήσεις: Κάντιθ – Αλμερία (26/8), Γρανάδα-Μαγιόρκα (26/8), Σεβίλλη-Τζιρόνα (26/8), Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα (27/8), Βαλένθια-Οσασούνα (27/8), Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπέτις (27/8), Χετάφε-Αλαβές (28/8), Ράγιο Βαγεκάνο-Ατλέτικο Μ. (28/8).