Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στο πρώτο παιχνίδι του στο final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Πειραιά και κάτοχος του τίτλου απέκλεισε τον Άρη, επικρατώντας με 82-51 στον μεταξύ τους προημιτελικό, στο κλειστό γυμναστήριο «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον αυριανό ημιτελικό (18/2, 19:15), τον νικητή δηλαδή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου.

Mε τους Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ ο Καστρίτης επέλεξε για την πρώτη πεντάδα του Άρη τους Νετζήπογλου, Νότε, Χάγκινς, Χόρχλερ και Γκούντγουιν. Ο Άρης πέτυχε τους πρώτους πόντους του περίπου τρία λεπτά μετά το τζάμπολ, ισοφάρισε σε 4-4, αλλά έκτοτε… μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ μέχρι το τέλος της 1ης περόδου… ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν και με σερί 18-0 προηγήθηκαν με 22-4. Οι Ουόκαπ, Φαλ και Βεζένκοφ (6π. και 5ρ. στο 1ο δεκάλεπτο) είχαν κάνει την αρχή στο σκοράρισμα για να… κλείσουν οι Μπλακ και Παπανικολάου, μέχρι το +18 στο 10ο λεπτό. Ο Άρης προσπάθησε ν’ αντιδράσει στη 2η περίοδο και κατάφερε να μειώσει κάπως τη διαφορά με σκόρερ τον Γκούντγουιν (31-20). Ακολούθησε το τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (32-20), με τον παίκτη του Ολυμπιακού, όμως να χρεώνεται με τεχνική ποινή για την αντίδρασή του προς τον παίκτη που τον μάρκαρε, δηλαδή τον Χάγκινς. Ο Χάγκινς αστόχησε στη βολή της τεχνικής ποινής, με τον Φαλ να «γράφει» το 36-20 από ασίστ του Κώστα Σλούκα (μπήκε στο 13ο λεπτό για πρώτη φορά) και τον Ουόκαπ να διαμορφώνει αμέσως μετά το 38-22. Ο Άρης που από τα επτά λάθη της 1ης περιόδου έκανε μόλις ένα στη 2η, κατάφερε μεν να μειώσει στο -15 μέχρι το ημίχρονο (39-24), αλλά ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακός δεν έδειχνε ν’ ανησυχεί.

Με επιμέρους σκορ 21-13 στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός παρέμεινε κυρίαρχος. Ο Βεζένκοφ παρέμεινε «καυτός» σε αυτό το διάστημα, ο Κώστας Παπανικολάου ήταν άξιος συμπαραστάτης του, για να διαμορφώσει το +23, 60-37, από τη γραμμή των βολών, ο Μιχάλης Λούντζης. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, με τον Άρη να έχει συμβιβαστεί με την ιδέα πως δεν μπορεί να πετύχει κάτι απέναντι στον αντίπαλό του. Ο Μπαρτζώκας άνοιξε το rotation και με τον Λαρεντζάκη να μοιράζει την μπάλα, ο Τζορζ Πάπας πέτυχε τους πρώτους πόντους του από την κορυφή, έξω από τη γραμμή του τριπόντου, διαμορφώνοντας το 82-51, 40΄΄ πριν τη λήξη, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-4, 39-24, 60-37, 82-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Κέιναν 2, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 11 (3), Πάπας 3 (1), Φαλ 9, Σλούκας 3, Βεζένκοφ 15 (1), Παπανικολάου 9 (1), Πίτερς 3 (1), Μπλακ 14, ΜακΚίσικ 6

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 4, Γκούντγουιν 11, Λονγκ 9 (1), Τολιόπουλος, Σχίζας 2, Φίλλιος 5 (1), Νότε 9 (1), Σιδέρης, Νετζήπογλου 2, Χαβαλές, Χρηστίδης, Χάγκινς 9 (1)