Με πρωταγωνιστές τους Σταρκς – Γιαννόπουλο και με εκπληκτικό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα, αφού είχε 7/9 στα τελευταία 15 λεπτά του παιχνιδιού, ο Κολοσσός νίκησε την ΑΕΚ με 73-67 στη Ρόδο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League, υποχρεώνοντάς την στη 2η ήττα της.

Η αστοχία ήταν αυτή που κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο, όπως δείχνει το 5/17 σουτ των γηπεδούχων και το 4/12 των φιλοξενούμενων, με την Ένωση πάντως να έχει το προβάδισμα με +5 (15-20) πριν την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, όπου ο Σταρκς ήταν ο καλύτερος παίκτης του Κολοσσού και ο Στρέλνιεκς της ΑΕΚ.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 26-26, όταν οι κιτρινόμαυροι έκαναν σερί 6-0 για το 26-32, αλλά οι Ροδίτες απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-1 και στο τέλος του ημιχρόνου υπήρχε ισοπαλία (33-33).

Από εκεί και πέρα, ο Κολοσσός πήρε 11 πόντους από τον Γιαννόπουλο στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα, έστω για +1 (49-48), φροντίζοντας να το μεγαλώσουν και να το κρατήσουν σταθερά στους 5-6 πόντους στην τελευταία περίοδο, με πρωταγωνιστές τους Σταρκς και Γιαννόπουλο.

Ο Κολοσσός «πυροβολούσε» από τη γραμμή των τριών πόντων και η ΑΕΚ δεν κατάφερε να περάσει μετά το 65-65 στο 37′, με αποτέλεσμα οι Σταρκς – Κόφεϊ να στείλουν τους γηπεδούχους στο +6 (71-65) στο 39′ και τελικά στη νίκη με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67