Με τον Λάουρι Μάρκανεν να κάνει το παιχνίδι της ζωής του πετυχαίνοντας 43 πόντους και μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ, η Φινλανδία έκανε την έκπληξη και νίκησε με 94-86 την Κροατία, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Eurobasket όπου την περιμένει η Ισπανία.

Οι Φινλανδοί μπήκαν… αεράτοι στο ματς και έχοντας 3/3 τρίποντα με τους Σάιν και Μαχούνι προηγήθηκαν με 13-6 στο 4′. Οι Κροάτες, όμως, είναι πιο έμπειροι και με τους Μπογκντάνοβιτς και Σάριτς κατάφεραν να ισοφαρίσουν 18-18, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο στο +1 (20-21). Η ομάδα του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς πήγε και στο +5 (20-25) στο ξεκίνημα της δεύτερης, αλλά κάπου εκεί ο Μάρκανεν άρχισε να ανεβάζει στροφές και έβαλε τη Φινλανδία μπροστά με 27-25 στο 13′, καταφέρνοντας να διατηρήσουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-43).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και αυτό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Μάρκανεν από τη μία πλευρά και ο Μπογκντάνοβιτς από την άλλη «πυροβολούσαν» συνεχώς, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά και τους Φινλανδούς να έχουν προβάδισμα δύο πόντων (67-65) πριν την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Σε αυτό, το ντέρμπι συνεχιζόταν μέχρι και το 35′, αλλά ένα ξέσπασμα της Φινλανδίας την έστειλε στο +8 (85-77) στο 37′, καταφέρνοντας να διατηρήσουν το πάνω χέρι ως το τέλος και να πάρουν την πρόκριση για τους «8» του Eurobasket.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-43, 67-65, 94-86