Η πρεμιέρα σε μια διοργάνωση δεν είναι ποτέ εύκολη αλλά η Ελλάδα έδειχνε ικανή να μετατρέψει σε τέτοια την αναμέτρησή της με την Κροατία στο Eurobasket, αφού ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ έχοντας και μια καλή διαφορά, αλλά τελικά το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι στο τέλος, με την Εθνική ομάδα να κάνει όμως αυτό που πρέπει και να παίρνει τη νίκη με 89-85, έχοντας για κορυφαίους τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ .

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν και τόσο ενθαρρυντικό, αφού οι Κροάτες προηγήθηκαν από νωρίς με 7-0 χάρη στον Μπογκντάνοβιτς, αλλά ο Ντόρσεϊ απάντησε με 5 πόντους μειώνοντας σε 8-5, για να αναλάβουν στη συνέχεια οι Γιάννης και Θανάσης Αντετοκούνμπο. Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε μπροστά με 10-13 στο 5′ και από εκεί και πέρα ο Ντόρσεϊ έστειλε τη διαφορά στο +8 (12-20), όση ήταν δηλαδή και στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-24).

Η Κροατία προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα της δεύτερης αλλά δεν προβλημάτισε την Εθνική ομάδα, η οποία με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ που σκόραρε από παντού πήγε και στο +15 (21-36 στο 24′), για να ανέβει αμέσως μετά η διαφορά στο +19 από τον Αντετοκούνμπο. Αυτοί οι δύο ήταν και οι κορυφαίοι της Ελλάδας, δίνοντας συνεχώς λύσεις στην επίθεση αλλά και στην άμυνα (Γιάννης).

Τα πράγματα, με λίγα λόγια, πήγαιναν τέλεια για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο προηγήθηκε και με +17 (36-53) στην τρίτη περίοδο, μέχρι που ήρθε ένα ξέσπασμα από την πλευρά των Κροατών… Οι Μπογκντάνοβιτς, Σμιθ και Ζούμπατς σκόραραν συνεχώς και το σκορ έγινε 58-62 στο 27′, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με την Ελλάδα στο +8 (62-70) χάρη στα καλάθια των Αντετοκούνμπο και Αγραβάνη.

Το παιχνίδι, όπως καταλαβαίνει ο καθένας, είχε γίνει πλέον ντέρμπι, με την Κροατία να μειώνει σε 73-77 στο 35′ με τρίποντο του Σίμον, αλλά η Εθνική ομάδα αντέδρασε σωστά, κράτησε το προβάδισμα και στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 82-84 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε δύο κοψίματα και έβαλε πέντε πόντους, φτάνοντας συνολικά στους 27 (συν 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κοψίματα) και δίνοντας τη νίκη με 85-89.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89