Σε έναν τελικό στον οποίο ούτως ή άλλως γράφτηκε ιστορία, αφού υπήρξε ρεκόρ προσέλευσης για αγώνα Euro είτε ανδρών είτε γυναικών, η Αγγλία νίκησε με 2-1 τη Γερμανία στην παράταση και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι «λέαινες» ήταν εξαρχής ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του Euro Γυναικών 2022 και τελικά επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά, αφού έκαναν δικό τους το τρόπαιο με το 2-1 επί της Γερμανίας.

Το πρώτο ημίχρονο του τελικού στο Wembley βγήκε χωρίς γκολ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν κι αυτά, με την αρχή να γίνεται στο 62′, όταν η Τουν βγήκε τετ α τετ και με ωραία λόμπα έγραψε το 1-0.

Αυτό, όμως, δεν επηρέασε τις Γερμανίδες, οι οποίες βγήκαν μπροστά με στόχο την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 79′ με το πλασέ της Μάγκουλ μετά το γύρισμα από δεξιά (1-1).

Έτσι, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, όπου τη διαφορά έκανε το γκολ της Κέλι στο 110′ με προβολή, για να γίνει έτσι το 2-1 και να πανηγυρίσει η Αγγλία την κατάκτηση του τροπαίου.