Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 62-59 επί της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη για την τελευταία αγωνιστική της Euroleague, με την ομάδα του Πρίφτη να κοιτάει πλέον το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό τη Δευτέρα (11/4) για το πρωτάθλημα.

Ιδιαίτερα ορεξάτος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ματς και χάρη στο πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι του, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να προηγηθεί με double score 7-14 ακριβώς στο πεντάλεπτο. Παπαπέτρου και Έβανς ήταν οι πρωταγωνιστές των «πρασίνων» οι οποίοι εάν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην επίθεση ή λίγο πιο άτυχοι οι παίκτες της Φενέρ (σ.σ. πήραν έξι πόντους απλά… πετώντας τη μπάλα όταν έληγε το 24άρι) η διαφορά θα είχε μείνει σε διψήφιες παρυφές έως το τέλος της α’ περιόδου. Ο Παναθηναϊκός είχε 7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η Φενέρμπαχτσε (Χένρι 10π., 2/2τρ.) μέτρησε αντίστοιχα 5/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και τις μισές ασίστ από την ελληνική ομάδα.

Η διαφορά των επτά πόντων διατηρήθηκε μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (27-34 στο 16′) και αυτό χάρη στον Παπαπέτρου ο οποίος ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους (4/5δίπ., 2/2τρ., 1/1β.) και 4 ασίστ! Όμως κάποια αβίαστα λάθη, εφάμιλλα με αυτά της περασμένης Τετάρτης στο Βερολίνο, «έριξαν» την διαφορά στους τρεις πόντους (31-34 στο 18′) πριν κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο +6 (32-38). Ένα διάστημα όπου είχε 12/17 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 11-4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη, ενώ η Φενέρ 9/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 6-8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο η επίθεση ήταν το όπλο των «πρασίνων», στο πρώτο τετράλεπτο της 3ης περιόδου οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν πάθει «αφλογιστία» με αποτέλεσμα η Φενέρ να βρεθεί στο -4 (34-38) στο 23′. Όμως από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικές λύσεις και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 πόντους (34-42) στο 25′. Όμως δεν υπήρχε και ανάλογη συνέχεια. Η «ζώνη» της Φενέρ έβαλε μπελάδες στην ελληνική ομάδα η οποία δέχθηκε επιμέρους σκορ 15-2 (!!) και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (49-44) έχοντας αλλάξει άρδην την εικόνα της αναμέτρησης. Δηλαδή ο Παναθηναϊκός σημείωσε στο 3ο δεκάλεπτο μόλις 6 πόντους και δέχθηκε 17! Βέσελι και Χένρι ήταν εκείνοι που είχαν δώσει στην ομάδα του το «μομέντουμ» την ώρα που ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος είχε νιώσει ενοχλήσεις και δεν μπορούσε να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +7 για τη Φενέρ στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου (51-44 στο 31′) ενώ ο μεγαλύτερο δείκτης υπέρ των γηπεδούχων ήταν οι +8 πόντοι (56-48) στο 34′. Τα επιθετικά προβλήματα δεν… έλεγαν να αφήσουν τον Παναθηναϊκό έχοντας παρουσιάσει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σύγκριση με αυτό του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

Πηγή: Gazzetta.gr