Η… αδιάφορη Βιλερμπάν έβαλε πολύ δύσκολα στην Αρμάνι Μιλάνο στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Euroleague, όμως οι Ιταλοί έδειξαν πολύ πιο αποτελεσματική εικόνα στο δεύτερο 20λεπτο, έβαλαν όλα τα «μεγάλα» σουτ στο φινάλε (όταν οι Γάλλοι κατάφεραν να επιστρέψουν απ’ το -12) και με ισχυρές… δόσεις τύχης στο φινάλε, έφυγαν με μεγάλο διπλό απ’ το «Ασπρομπάλ», επικρατώντας με 81-80.

Η Αρμάνι έπιασε πλέον τον Ολυμπιακό στο 19-9, αλλά υστερεί στην ισοβαθμία και για την ώρα βρίσκεται στην τρίτη θέση, περιμένοντας το αποτέλεσμα της Ρεάλ με την Μπάγερν την Παρασκευή (8/4), που ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής. Στο 8-20 έπεσε η Βιλερμπάν που ολοκλήρωσε την πορεία της στην κανονική περίοδο της Euroleague.

Με τους Λάιτι και Γουμπανιάμα σε πολύ καλή βραδιά, η Βιλερμπάν έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της, συντηρώντας ένα ισχνό προβάδισμα επί της Αρμάνι, που ήταν πολύ άστοχη στην επιθεση. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Βιλερμπάν μπροστά στο σκορ με 41-40, όμως η Αρμάνι «ξύπνησε» στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρη τον Ντιλέινι και τον Χολ, πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα, «κλείνοντας» το δεκαλεπτο στο +7 (63-56).

Στην 4η περίοδο η Αρμάνι βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έφτασε στο +12 (70-58) στο 36′, όμως το «μπακ-άουτ» των Ιταλών στο τελευταίο τετράλεπτο λίγο έλειψε να τους κοστίσει το ματς. Η Βιλερμπάν επέστρεψε και πέρασε μπροστά στο σκορ με τον εντυπωσιακό Λάιτι (76-75), όμως ο Μπαλντάσο και ο Ντιλέινι, έδωσαν ξανά «αέρα» 4 πόντων στην ιταλική ομάδα. Τα συνεχόμενα λάθη της Αρμάνι στο φινάλε, έβαλαν ξανά τη Βιλερμπάν «μέσα» στο ματς, όμως οι Γάλλοι ξόδεψαν τη μία απ’ τις δύο βολές που κέρδισαν με τον Λάιτι στα 10” πριν το φινάλε, ενώ το σουτ του Κρις Τζόουνς βρήκε σίδερο και δεν άλλαξε το τελικό 81-80.

Μεγάλη νίκη για τη Μακάμπι

Η Μακάμπι έκανε… φύλλο και φτερό την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, συντρίβοντάς την με το… εμφατικό 104-80 στη Βαρκελώνη, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Euroleague κι εξακολουθεί να «βλέπει» ακόμη την 5η θέση της τελικής κατάταξης, εφόσον στραβοπατήσει η Αναντολού Εφές στα δικά της παιχνίδια. Στο 16-11 πλέον το ρεκόρ της ισραηλινής ομάδας, που «βομβάρδισε» το καλάθι της Μπάρτσα έξω απ’ τα 6,75μ., έχοντας 16/27 τρίποντα (59,3%). Στο 21-7 έκλεισαν την κανονική περίοδο οι Καταλανοί, που θα διασταυρωθούν στα play off με την Μπάγερν Μονάχου,

Η Μακάμπι έδειξε να έχει πολύ πιο υψηλό κίνητρο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, απέναντι στη νωχελική (και σίγουρη πρώτη) Μπαρτσελόνα, έχοντας τον Νάναλι σε εξαιρετικό βράδυ και τον Έβανς άξιο συμπαραστάτη του στην επίθεση. Σταδιακά οι Ισραηλινοί άρχιζαν να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (27-23).

Στη δεύτερη περίοδο πήρε… φωτιά ο Γουίλμπεκιν -τη στιγμή που η «Μπάρτσα» είχε αρχίσει να βγάζει… αντίδραση με τον Μίροτιτς και τον Αμπρίνιες- και με τρία σερί τρίποντα έδωσε «αέρα» 11 πόντων στη Μακάμπι με τη λήξη του ημιχρόνου (57-46).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένη στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρη τον Αμπρίνες (5/7 τρίποντα στο 24′) μείωσε σε 5 πόντους. Η σταθερότητα του Νάναλι όμως και το επιθετικό «ξύπνημα» του Ρέινολντς, επέτρεψαν στη Μακάμπι να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα, εξαργυρώνοντας την ευστοχία της έξω απ’ τα 6.75μ. (11/17 τριπ. Στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι -με πρώτα «βιολιά» τους Νάναλι και Γουίλμπεκιν- δεν έχασε καθόλου τον επιθετικό ρυθμό της, απέναντι σε μία Μπαρτσελόνα που περίμενε τα πάντα απ’ τον Μίροτιτς και τον Καλάθη (9 ασίστ), συνέχισε να βρίσκει λύσεις στα καθοριστικά σημεία κι έφτασε πανεύκολα και με… κατοστάρα, σε μία πολύ σημαντική νίκη, που διατηρεί τις ελπίδες της για την 5η θέση.

Κορυφαίος για την Μακάμπι ο Νάναλι με 18 π. (2/4 τριπ.) και 6 ριμπάουντ, με τους Γουίλμπεκιν (20π., 5/8 τριπ/) και Γουίλιαμς (12π.) να αποδεικνύονται εξίσου καθοριστικοί για το μεγάλο διπλό των Ισραηλινών. Δεν έφταναν για να κάνουν τη… διαφορά για τους Καταλανούς οι 17 πόντοι του Αμπρίνες και οι 13 του Μίροτιτς.