Στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη με 75-58 επί της Αρμάνι Μιλάνο. Πέραν του ότι έκανε ακόμη ένα βήμα προς την εξασφάλιση μιας θέσης στη νοκ άουτ φάση του θεσμού, έκανε κι ένα… δώρο στον Ολυμπιακό μιας και η Αρμάνι Μιλάνο παρέμεινε στην 4η θέση έχοντας, πλέον, τις ίδιες ήττες με τους «ερυθρόλευκους».

Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, η ομάδα από το Ισραήλ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με 23-11. Αυτή η διαφορά έθεσε και τον τόνο για το υπόλοιπο του παιχνιδιού. Αντέδρασε, βέβαια, το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα στη δεύτερη περίοδο μειώνοντας σε 40-37, αλλά πέραν αυτού δεν έδωσε άλλα σημάδια πως θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, με τη Μακάμπι να κάνει τη διαφορά στις επόμενες δύο περιόδους και να φτάνει σε μια σχετικά άνετη επικράτηση.

Νίκη η Αναντολού Εφές σε θεαματικό παιχνίδι

Με τον Βασίλιε Μίτσιτς να… οργιάζει, η Αναντολού Εφές επικράτησε με σπουδαία ανατροπή της Ρεάλ Μαδρίτης, συνεχίζοντας την καταδίωξη της τέταρτης θέσης και ανοίγοντας το δρόμο στον Ολυμπιακό για την κατάληψη της 2ης θέσης. Η τουρκική ομάδα έκαμψε την αντίσταση των Ισπανών με 93-90 στην Κωνσταντινούπολη, για την 31η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 14-10 και μειώνοντας τη διαφορά από την τέταρτη Αρμάνι Μιλάνο στις δύο νίκες. Στον αντίποδα, η Ρεάλ υπέστη την έβδομη ήττα της σε 25 αγώνες και πλέον αισθάνεται την… ανάσα του τρίτου Ολυμπιακού (17-8).

Οι Ισπανοί ανέβασαν στροφές στις αρχές της δεύτερης περιόδου, εξασφαλίζοντας διαφορά 13 πόντων (26-39) στο 14΄. Ωστόσο, ο τραυματισμός του Ταβάρες, άφησε εκτεθειμένη τη ρακέτα της Ρεάλ, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να μειώνουν σε 42-44. Η Ρεάλ, όμως, είχε τις λύσεις και με επιμέρους σκορ 2-7 πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (44-51).

Με τον Λάρκιν να εκτελεί από τα 6.75 και τον Μοερμάν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, η Αναντολού συνέχισε να απειλεί, αλλά ο Γιαμπουσέλε κράτησε τη Ρεάλ σε απόσταση μέχρι το 30΄ (72-79). Ωστόσο, στον… επίλογο του αγώνα, ο Μίτσιτς δεν είχε… αντίπαλο και από τα 6.75 ισοφάρισε σε 88-88 στο 37΄. Με τον Μπράιαντ να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, η Αναντολού προσπέρασε -για πρώτη φορά- με 91-90 στο 38΄ και τον Μίτσιτς να διαμορφώνει, μετά από κλέψιμο, το 93-90, την ώρα που η Ρεάλ έδινε ρεσιτάλ αστοχίας από τα 6.75 μέχρι το φινάλε του αγώνα…

Κορυφαίος των νικητών ο Βασίλιε Μίτσιτς (29 πόντοι, 6/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ από τη Ρεάλ ξεχώρισαν οι Γκάμπριελ Ντεκ (23π., 10ρ.), Γκερσόν Γιαμπουσέλε (20π.).

Άνετα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα, από τη μεριά της, ξεπέρασε με 95-79 την Άλμπα Βερολίνου στη γερμανική πρωτεύουσα και πλησίασε ακόμη περισσότερο τη… μαθηματική κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου που θα της δώσει πλεονέκτημα έδρας στη νοκ άουτ φάση. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έβγαλε το ταλέντο της στο παρκέ και έδειξε τη μεγάλη διαφορά που τη χωρίζει από την αντίπαλό της όσον αφορά στην ποιότητα.

Για ένα ημίχρονο άντεξαν οι γηπεδούχοι, αλλά στην 3η περίοδο, η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική και στις δύο πλευρές του παρκέ και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Πρωταγωνιστής της ο Νίκολα Μίροτιτς που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και ριμπάουντ, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως οι «μπλαουγκράνα» ήταν εντυπωσιακά αποτελεσματικοί από τα 6,75 μ. έχοντας 14/23 τρίποντα!