Ο Ολυμπιακός πήγε με τον τίτλο του φαβορί στο Βερολίνο για να αντιμετωπίσει την Άλμπα, τόσο επειδή είναι καλύτερη ομάδα όσο και επειδή ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, όπως έδειχναν οι τέσσερις συνεχόμενες νίκες. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως, ήταν κακή στην άμυνα και τελικά ηττήθηκε με 90-75, με συνέπεια να χάσει την ευκαιρία να στοχεύει ακόμη πιο ψηλά στην κατάταξη.

Η κακή μέρα φάνηκε από νωρίς για τους Πειραιώτες αφού χρειάστηκε να περιμένουν 3,5 λεπτά για να βάλουν τους πρώτους πόντους, με την αστοχία να συνεχίζεται και τους Γερμανούς να το εκμεταλλεύονται για να παραμένουν μπροστά (11-6 στο 6′). Κάπου εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά και με τους Φαλ και Βεζένκοβ έκανε σερί 8-0, προσπέρασε με 11-14 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +1 (16-17).

Στη δεύτερη οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξεφύγουν και με +4 (22-26 στο 14′) χάρη σε τρίποντο του Πρίντεζη, αλλά ακολούθησε… μπλακ άουτ. Η ομάδα του Μπαρτζώκα κόλλησε επιθετικά και η Άλμπα με επιμέρους σκορ 12-2 πήγε στο +6 (34-28) και τελικά στο +7 (37-30) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Σλούκας στο Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός

Κατάρρευση και ήττα με -15

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να παρουσιαστεί βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όντως ήταν, αφού με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ έβρισκε λύσεις και με επιμέρους σκορ πέρασε μπροστά με 39-40, αλλά στη συνέχεια όλα στράβωσαν… Κακές επιλογές στην επίθεση, κακή άμυνα και οι Γερμανοί με πρωταγωνιστή τον Λο πήγαν στο +9 (55-46), με τον Βεζένκοβ να δίνει πόντους και να μην επιτρέπει να ανοίξει κι άλλο η διαφορά (57-51 στο 30′).

Οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα 10λεπτο στη διάθεσή τους για να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στο -4 (68-64), με τους Λο και Σμιθ στη συνέχεια να «πυροβολούν» και να στέλνουν την Άλμπα στο +12 (78-66) στο 36′, με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να αντιδράσει και να γνωρίζει τελικά την ήττα με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75