Σημαντική νίκη γοήτρου και όχι μόνο σημείωσε η Μπαρτσελόνα στο μεγάλο «Clasico». Οι Καταλανοί επικράτησαν με 85-80 της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκας και εξασφάλισαν μία από τις δύο πρώτες θέσεις του πέμπτου ομίλου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος, αλλά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δύο λεπτά και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Έτσι, θα έχουν πλεονέκτημα έδρας στην προημιτελική φάση των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, ενώ η τελική κατάταξη θα ξεκαθαρίσει την τελευταία αγωνιστική. Η Μπαρτσελόνα θα ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη και με νίκη θα ελπίζει σε ήττα της Ρεάλ από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στη Μαδρίτη για να καταλάβει την πρώτη θέση, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης κράτησε τη διαφορά από το πρώτο ματς, καθώς είχε επιβληθεί της Μπαρτσελόνα εντός έδρας με +24 πόντους (97-73).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάριο Χεζόνια με 15 πόντους και 5/6 τρίποντα, αν και αγωνίστηκε μόλις 17 λεπτά, ενώ ακολούθησαν ο Μπραντ Όλεσον και ο Ματσέι Λάμπε που σημείωσαν από 12 πόντους. Από πλευράς Ρεάλ, ξεχώρισαν ο Ρούντι Φερνάντεθ με 20 πόντους και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 17, αλλά δεν είχαν την ανάλογη βοήθεια από τους συμπαίκτες τους.

8)Γαλατασαράι 2-11

*Την Παρασκευή θα διεξαχθεί η μεταξύ τους αναμέτρηση στη Λιθουανία.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το… καλημέρα με 5-0, όμως γρήγορα η Ρεάλ ισορρόπησε το ματς με τον Ρούντι Φερνάντεθ (5-5). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ, με τους Καταλανούς να διατηρούν ένα «ισχνό» προβάδισμα, όμως μετά το καλάθι του Τόμας (13-11) ο Αγιόν με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έβαλε μπροστά (13-15) για πρώτη φορά τους Μαδριλένους. Ο Πλάις με κάρφωμα έφερε την απόσταση των δύο ομάδων σε διαφορά ενός πόντου (17-18), αλλά οι παίκτες της Μπαρτσελόνα «σίγησαν» στο τελευταίο δίλεπτο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν ένα σερί 7-0 και να ανεβάσουν το δείκτη της διαφοράς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο +8 (17-25).

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μείωσαν προσωρινά με τον Λάμπε και τον Αμπρίνες (21-25), αλλά ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ επανέφερε τη διαφορά στο +8 (26-34) στο 15’. Στο επόμενο τρίλεπτο, δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο πόντο οι παίκτες της Ρεάλ και οι γηπεδούχοι, ελέγχοντας τα ριμπάουντ, πλησίασαν στο καλάθι (32-34). Ο Σλότερ «έλυσε» τη δυστοκία των Μαδριλένων, αλλά με ένα σερί 5-0 η Μπαρτσελόνα επανέκτησε, ύστερα από πολλή ώρα, το προβάδισμα (37-36). Οι δύο ομάδες διαδέχονταν η μία την άλλη στην πρωτοπορία του σκορ, αλλά τελικά πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες (41-41).

Με το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το «Classico» στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι δύο μεγάλοι αντίπαλοι πήγαιναν κοντά στο σκορ στο πρώτο δίλεπτο (45-45). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι Καταλανοί, με μπροστάρη τον Χεζόνια, που «πυροβόλησε» τρεις φορές από τη γραμμή των 6,75 και έφτασε τους 15 πόντους πόντους με 5/6 τρίποντα συνολικά, ανέβασαν ρυθμό και, μετά το καλάθι του Γιούλ (52-51), σημείωσαν 7 διαδοχικούς πόντους και, με επιμέρους σκορ 10-2, απέκτησαν διαφορά 9 πόντων (62-53). Όμως, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατέθεσε τα όπλα και κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Φερνάντεθ να φτάνει στους 18 και τον Ροντρίγκεθ στους 11 πόντους.

Με δύο τρίποντα, ο Όλεσον έβαλε μπροστά τους Καταλανούς με +8 (70-62), αλλά δεν μπορούσε να «καθαρίσει» τη νίκη, καθώς ο Ροντρίγκεθ είχε διαφορετική γνώμη. Ο έμπειρος πόιντ γκαρντ με έξι πόντους βοήθησε τη Ρεάλ να φέρει ξανά το ματς στα ίσα (70-70) και το ματς εξελίχθηκε σε «θρίλερ» μέχρι το τέλος. Ο Πλάις έδωσε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (74-70) στους γηπεδούχους, αλλά ο Νοτσιόνι έφερε την απόσταση των δύο ομάδων στην ελάχιστη τιμή της (76-75) και λίγο μετά ο Ματσιούλις ισοφάρισε (78-78). Ο Ναβάρο ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και ξενάεδωσε στους Καταλανούς το προβάδισμα (80-78) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο Κάρολ δεν ευστόχησε από τη γραμμή των 6,75. Έτσι, η Μπαρτσελόνα, με λέι απ του Τόμιτς και τρίποντο του Όλεσον, πήρε διαφορά επτά πόντων (85-78), με τη Ρεάλ να καταφέρνει να μειώσει μόνο σε 85-80 στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 41-41, 64-62, 85-80

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χεζόνια 15 (5), Χουέρτας, Αμπρίνες 5, Ναβάρο 6, Σατοράνσκι 5 (1), Πλάις 9, Τόμας 7 (1), Όλεσον 12 (4), Λάμπε 12, Νάχμπαρ 6, Τόμιτς 8

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς, Φερνάντεθ 20 (4), Νοτσιόνι 8 (2), Ματσιούλις 1, Ρέγες 8, Ροντρίγκεθ 17 (3), Αγιόν 10, Κάρολ 4, Γιούλ 8, Μπουρούσης 2, Σλότερ 2