Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στο Basketball Champions League γνώρισε ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Νίμπουργκ.

Το παιχνίδι άρχισε καλά για τους ασπρόμαυρους που ήταν μπροστά με 5-0 στο 3′ αλλά στη συνέχεια οι Τσέχοι πήραν μπρος, βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν με +11 (7-18 στο 8′), κλείνοντας την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά υπέρ τους (11-21).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αφού η Νίμπουργκ διατηρούσε στο ίδιο επίπεδο το προβάδισμά της, αλλά στη συνέχεια ο Γιάνκοβιτς έδωσε λύσεις στον ΠΑΟΚ, ο οποίος πλησίασε και στο -3 (35-38) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (35-40).

Ήττα στο φινάλε

Στην τρίτη περίοδο η κατάσταση έγινε ακόμη καλύτερη για τους Θεσσαλονικείς αφού κατάφεραν να προηγηθούν με 50-46 στο 25′, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τα τρίποντα των Ρος και Κόβαρ, περνώντας ξανά μπροστά (58-65 στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ τα έπαιξε όλα για όλα και κατάφερε αρχικά να πλησιάσει στο -5 (76-81) και στη συνέχεια να περάσει μπροστά με καλάθι και φάουλ του Τζόουνς (83-82), αλλά στην τελευταία επίθεση της Νίμπουργκ ο Χάρντινγκ σκόραρε και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη, υποχρεώνοντας τον δικέφαλο του βορρά στη δεύτερη ήττα του στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84