Ο Προμηθέας θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον τελικό του Σούπερ Καπ, μετά τη νίκη του επί της ΑΕΚ στον ημιτελικό.

Νωρίτερα, το απόγευμα του Σαββάτου, οι πράσινοι με το 74-61 επί του Λαυρίου, πήραν το εισιτήριο για τον τελικό και περίμεναν να μάθουν ποιον θα αντιμετωπίσουν: Προμηθέα η ΑΕΚ; Η απάντηση, τελικά, είναι «Προμηθέας», αφού η ομάδα της Πάτρας επιβλήθηκε της Ένωσης και πάει για την κούπα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ όπως δείχνει το 20-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου και το 42-39 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια, όμως, η πλάστιγγα έγυρε υπέρ των Πατρινών.

Περίπατος στο β’ ημίχρονο

Ο Προμηθέας άρχισε να μεγαλώνει συνεχώς τη διαφορά και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 56-43 στο 23′, για να πάει και στο +20 (68-48) στο 27′. Κάπου εκεί η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από το να κλείσει την τρίτη περίοδο στο -16 (73-57) και τελικά να ηττηθεί με -17 (88-71).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71