Με ήττα ολοκλήρωσε τις φετινές υποχρεώσεις του στην Ευρώπη ο Παναθηναϊκός, αφού δεν τα κατάφερε κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Η Euroleague εξελίχθηκε σε εφιάλτη φέτος για τους πράσινους, οι οποίοι τερμάτισαν στην 16η θέση με 12 νίκες και 22 ήττες. Το γεγονός, επομένως, ότι τελείωσαν τους αγώνες τους για φέτος, μάλλον θετικό μπορεί να χαρακτηριστεί για αυτούς. Έστω κι αν έκλεισαν με ήττα. Ήττα αναμενόμενη, βασικά, αφού αντίπαλος ήταν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία τερμάτισε στη 2η θέση της κανονικής περιόδου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός στεκόταν καλά στην πρώτη περίοδο και ήταν μπροστά με 16-17, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά οι Ρώσοι έκαναν σερί 11-2 με 11 πόντους του Φόιγκτμαν, πήγαν στο +8 και στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά και στο +16 (49-33), για να τη ρίξουν στο -10 οι πράσινοι στο τέλος του ημιχρόνου (49-39).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στα επόμενα δύο δεκάλεπτα, με τη ΤΣΣΚΑ να είναι συνεχώς μπροστά και τους πράσινους να μειώνουν μέχρ και το -6 (79-73) αλλά να μην καταφέρνουν κάτι καλύτερο, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86.