Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν έτοιμη να πιάσει τη Σίτι στην κορυφή της Premier League, αλλά η Έβερτον την ισοφάρισε στο τέλος των καθυστερήσεων.

Οι κόκκινοι διάβολοι ήξεραν ότι με νίκη θα ήταν ισόβαθμοι με τη συμπολίτισσα Σίτι, η οποία την Κυριακή αντιμετωπίζει τη Λίβερπουλ εκτός έδρας. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ μπήκε δυνατά, επομένως, στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ στο 25′ με κεφαλιά του Καβάνι μετά τη σέντρα του Ράσφορντ, για να έρθει στο 45′ το 2-0 από την πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες.

Η Έβερτον του Κάρλο Αντσελότι, όμως, αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και αφού πρώτα μείωσε στο 49′ με το πλασέ του Ντουκουρέ μετά την ασταθή επέμβαση του Ντε Χέα, ισοφάρισε στο 52′ με τον Ροντρίγκες (2-2).

Παρ’ όλα αυτά, η Γιουνάιτεντ ξαναβγήκε μπροστά και στο 70′ πήρε και πάλι το προβάδισμα με την κεφαλιά του ΜακΤόμινεϊ (3-2), για να έρθει τελικά στο 95′ το 3-3 από τον Λιούιν που πρόλαβε τον Ντε Χέα και άφησε στη 2η θέση τους κόκκινους διάβολους.