Το ματς στο Αγρίνιο με το Μεσολόγγι αποδείχθηκε πιο δύσκολο από ό,τι αναμενόταν για τον Παναθηναϊκό.

Οι πράσινοι μπορεί να πήραν τη νίκη αλλά δεν το έκαναν ξεκούραστα, γεγονός που μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι ήταν ήδη κουρασμένοι. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα με ένα σερί 15-0 κατάφερε να 12-9 σε 12-24 και στη συνέχεια ο προπονητής έκανε διάφορες δοκιμές, με αποτέλεσμα το Μεσολόγγι να βρίσκει τον τρόπο για να παραμένει σχετικά κοντά στο σκορ.

Λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, μάλιστα, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 47-53 και στη συνέχεια πλησίασαν ακόμη περισσότερο (52-55), δίνοντας ενδιαφέρον στο ματς αφού είχαμε μπει στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να ξυπνήσει αλλά δεν το έκανε και τελικά το Μεσολόγγι, το οποίο συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό, προσπέρασε με 62-61, απειλώντας το τριφύλλι με την πρώτη του ήττα.

Ήττα που δεν ήρθε όμως, χάρη στον Παπαπέτρου, ο οποίος καθάρισε στα τελευταία λεπτά, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόνο ένα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73