Πέμπτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επιβλήθηκε του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα, η οποία έχει μπροστά της τα ματς με Ρεάλ Μαδρίτης και Άλμπα Βερολίνου στη Euroleague, δεν μπήκαν καλά στο ματς και το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε να δώσει αργό ρυθμό, κλείνοντας το πρώτο 10λεπτο με προβάδισμα (13-14). Στο δεύτερο, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και με ένα σερί 9-0 μετέτρεψαν το 25-23 σε 34-23, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +5 (36-31).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάει για πρώτη φορά στο +11 (53-42) με τρίποντο του ορεξάτου -σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια- Φόστερ, για να ακολουθήσει αυτό του Μακ για το 56-42, με το τριφύλλι να καθαρίζει το ματς και να φτάνει ακόμη και στο +21 στο τελευταίο 10λεπτο, χάρη κυρίως στον Παπαπέτρου.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 36-31, 56-42, 76-57