Η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, με το 2-0 που σημείωσε το περασμένο Σάββατο (31/10) στη Λαμία, πέρα από την ουσία και την ηρεμία που πρόσφερε στους «πράσινους» μετά την κάκιστη εκκίνησή τους στην εφετινή Super League, είχε και… στατιστική σημασία, καθώς επιτεύχθηκε στο 1.000ό εκτός έδρας του «τριφυλλιού» επί των ημερών του στην Α’ Εθνική/Super League.

Ο Παναθηναϊκός συμπλήρωσε (συνολικά) τους 2.000 αγώνες σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας, στον αγώνα που έδωσε στις 4 Οκτωβρίου με τον Άρη στο ΟΑΚΑ (4η αγωνιστική), έχοντας δώσει ενδιάμεσα και 5 αγώνες κατάταξης (μπαράζ) από το 1960 μέχρι σήμερα.

Πλέον το «τριφύλλι» έχει φτάσει τους 2.003 αγώνες στη μεγάλη κατηγορία, εκ των οποίων: Οι 998 αφορούν εντός έδρας αγώνες (έχει μπροστά του δύο σερί παιχνίδια στο ΟΑΚΑ με Απόλλωνα Σμύρνης και Ατρόμητο), οι 1.000 εκτός έδρας ματς (με τελευταίο αυτό στη Λαμία) και οι 5, αγώνες μπαράζ.

Σε αυτά τα 1.000 παιχνίδια μακριά από την έδρα του από το πρώτο πρωτάθλημα της περιόδου 1959/60, όπως αναλύει το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ), ο Παναθηναϊκός έχει μετρήσει 463 νίκες, 291 ισοπαλίες και 246 ήττες, ενώ η συνολική βαθμολογική συγκομιδή του είναι 1.667 βαθμοί. Με τρία διαφορετικά κριτήρια βαθμολόγησης βεβαίως, διότι:

-Από την περίοδο 1959/60 έως τη σεζόν 1972/73 οι νίκες έδιναν 3 βαθμούς, οι ισοπαλίες 2 και οι ήττες έναν.
-Από την περίοδο 1973/74 έως το 1991/92 οι νίκες έδιναν 2 βαθμούς, οι ισοπαλίες έναν βαθμό και οι ήττες κανέναν.
-Από την περίοδο 1992/93 μέχρι σήμερα, το σύστημα βαθμολόγησης πήρε την τελική μορφή του, με 3 βαθμούς στις νίκες, έναν στις ισοπαλίες και κανέναν στις ήττες.

Αναλύοντας ακόμη περισσότερο την πορεία του Παναθηναϊκού στα εκτός έδρας παιχνίδια του σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας, προκύπτουν τα εξής στοιχεία:

• 14 είναι οι περισσότερες εκτός έδρας νίκες του Παναθηναϊκού σε μία σεζόν κι επιτεύχθηκαν την περίοδο 1969-70, με τον Λάκη Πετρόπουλο στο «τιμόνι» του (πριν πάρει τα ηνία ο Φέρεντς Πούσκας).
  • 2 είναι οι λιγότερες εκτός έδρας νίκες των «πράσινων» σε μία αγωνιστική περίοδο. Επίδοση που έπιασαν σε τρεις περιπτώσεις στο παρελθόν. Τη σεζόν 1978/79 σε πρωτάθλημα 18 ομάδων (17 εκτός έδρας αγώνες), τη σεζόν 1980/81 (ξανά σε πρωτάθλημα 18 ομάδων) και την περίοδο 2017/18 σε πρωτάθλημα 16 ομάδων (15 εκτός έδρας ματς).
  • 10 είναι οι περισσότερες ισοπαλίες που έχει καταγράψει το «τριφύλλι» σε μία σεζόν και το σημείωσε την περίοδο 1979/80, την πρώτη του επαγγελματικού ποδοσφαίρου, έχοντας 3 νίκες, 10 ισοπαλίες και 4 ήττες μακριά από την έδρα του.
  • 47 βαθμοί είναι οι περισσότεροι που έχει κατακτήσει εκτός έδρας σε μία χρονιά ο Παναθηναϊκός, την περίφημη περίοδο 1969/70, όπου έσπασε πολλά στατιστικά ρεκόρ που κρατάνε μέχρι σήμερα.
  • 11 είναι οι λιγότεροι βαθμοί που έβαλε στο «σακούλι» του το «τριφύλλι» σε μία αγωνιστική περίοδο, παίζοντας μακριά από το «σπίτι» του και καταγράφηκε σε δύο περιπτώσεις στο παρελθόν. Τη σεζόν 1978/79 (σε βαθμολογικό σύστημα 2-1-0) με 2 νίκες, 7 ισοπαλίες 8 ήττες και την περίοδο 1987/88 με 4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 8 ήττες.

Σε απόλυτη αναλογία, εντούτοις, χειρότερο όλων είναι το ρεκόρ της σεζόν 2017/18, όπου με το παλιό σύστημα βαθμολόγησης οι «πράσινοι» θα έπαιρναν μόλις 10 βαθμούς.