Απογοητευτικός ο Ολυμπιακός παρόλο που προηγήθηκε με 1-0 με πέναλτι του Βαλμπουενά δέχτηκε την ισοφάριση στο 88ο λεπτό μετά από μια φάση που όλη η άμυνα των ερυθρολεύκων πιάστηκε στον ύπνο.

Το σοκ είναι μεγάλο για τους ερυθρόλευκους καθώς ήταν η μοναδική επιθετική προσπάθεια του Πανιωνίου στο δεύτερο ημίχρονο που κατάφερε να σκοράρει με τον Εμμανουηλίδη του… Παναθηναϊκού και άφησε δυο βαθμούς, στην τρίτη του ισοπαλία στη φετινή Superleague.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός δίνει το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να τον φτάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (σ.σ. υποδέχεται την Κυριακή την ΑΕΛ), λίγες ημέρες πριν τον φιλοξενήσει στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Μπορεί να άλλαξε.. επίπεδο με την είσοδο του Βαλμπουενά στην επανάληψη, και να προηγήθηκε με πέναλτι του Γάλλου, αλλά δεν κατάφερε να «κλειδώσει» το «τρίποντο» και να πάει έτσι με καλή ψυχολογία στο εκτός έδρας ματς με την Τότεναμ.