Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Τσαρτσαρή. Ο πάουερ φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν… το κάτι άλλο στη νίκη κόντρα στον Ηλυσιακό με 87-62, καθώς σημείωσε 20 πόντους (8/9 διπ.), ήταν αλάνθαστος και βοήθησε την ομάδα του να «ξεκολλήσει» στο «χλωμό» πρώτο μέρος.

Μοίρασε τον χρόνο ο Πεδουλάκης, λόγω και των συνεχόμενων παιχνιδιών, με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να μην αγωνίζεται για προληπτικούς λόγους.

Εξίσου καλοί οι Ματσιούλις με 12 πόνους (4/6 τρίποντα), Καπόνο με 11 (3/6 τρίποντα) και Λάσμε με 12 πόντους.

Πλέον, η προσοχή όλων στο πράσινο στρατόπεδο στρέφεται στο ματς της Ευρωλίγκας την προσεχή Παρασκευή με την Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε με τους Ξανθόπουλο, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ, Λάσμε, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο 1’, 5-0. Ωστόσο, κάτι τα λάθη, κάτι η αστοχία, δεν του έδωσαν την δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ, με τον «Άρτζι» να κάνει αλλαγές για να βρει χημεία η ομάδα. Ο Ηλυσιακός παρέμενε σε απόσταση αναπνοής με 11-13 για να κλείσει η πρώτη «χλωμή» περίοδος με το 17-15 υπέρ του τριφυλλιού.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 21-19. Τσαρτσαρής και Διαμαντίδης ήταν «καυτοί» και με δικούς τους συνεχόμενους πόντους, ο Παναθηναϊκός πέρασε και πάλι μπροστά, ενώ τα τρίποντα των Μπανκς και Ματσιούλις αποκατέστησαν την τάξη με το 35-27 υπέρ των «πράσινων» στο 17’. Ο Ηλυσιακός «έτρεξε» σερί 6-0, μείωσε στους 2, (33-35), όμως στο τελευταίο λεπτό πριν το ημίχρονο, οι παίκτες του Πεδουλάκη άνοιξαν εκ νέου το σκορ με το 41-33 του ημιχρόνου.

Ο Τσαρτσαρής ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε και με σερί 8-0, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16, 49-33. Ο Στόγκλιν προσπαθούσε μόνος να κρατήσει «ζωντανό» τον Ηλυσιακό, όμως σε εκείνο το σημείο ο Καπόνο πήρε «φωτιά» και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στο +19 (59-40).Οι Κυπελλούχοι συνέχισαν με πατημένο… γκάζι και προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου με +25 (68-43).

Ο Καπόνο με το τρίτο του τρίποντο έκανε το 71-43, ωστόσο κάτι η αστοχία, κάτι οι αλλαγές του Πεδουλάκη, κάτι το χαλάρωμα, έδωσαν δικαίωμα στον Ηλυσιακό να τρέξει σερί 10-0 και να μειώσει σε 71-53. Ουσιαστικά τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Γιαννόπουλο να μπαίνει «ζεστός» στον αγώνα και με σερί δικά του τρίποντα να κάνει το 82-59 υπέρ του Παναθηναϊκού, πριν ολοκληρωθεί το ματς με το τελικό 87-62.

Τα δεκάλεπτα:

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς, Αράπης, Αναγκόνιε 8, Χατζής 9, Αποστολίδης 2, Σπανός 7(1), Αντωνάκης, Μόρισον 3, Κρίπι, Γκάρισον 7(1), Παραγυιός 3(1), Στόγκλιν 23(2)

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 4, Μπράμος 1(9 ρ., 6ας.), Ματσιούλις 12 (4τρ., 9 ρ.), Καπόνο 11(3), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 20 (8/9 διπ, 3 ας., 3κλ.), Διαμαντίδης 6(2), Γκιστ (2), Μπανκς 8(2), Ξανθόπουλος 3(1), Γιαννόπουλος 8(2), Σκορδίλης

Πηγή: sport-fm.gr