Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Λεβάντε, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «32» του Europa League, καθώς ηττήθηκε από τους Ισπανούς με 3-0.

To σκορ για τους Ισπανούς άνοιξε στο 10′ λεπτό ο Ρίος, αφού απέφυγε Κοντρέρας και Χολέμπας με όμορφη ενέργεια, έπειτα από την κάθετη πάσα του Μπαρκέρο.

Στο 28′ λεπτό ο Αμπντούν αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα, μετά την αυστηρή απόφαση του διαιτητή για ανατροπή του Λόπεζ εντός της μεγάλης περιοχής. Ο Μάρτινς ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών για τη Λεβάντε, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Μάρτινς, πέτυχε ο Μπαρκέρο στο 38′ λεπτό, ευστοχώντας στην εκτέλεση πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής για την εκτός μεγάλης περιοχής ανατροπή του Λόπεζ από τον Χολέμπας, κάνοντας το 2-0 για τους Ισπανούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβάντε διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, εξαιτίας και του αριθμητικού πλεονεκτήματος λόγω της αποβολής του Αμπντούν, και έφτασε στο τρίτο της τέρμα στο 56΄λεπτό.

Ο Φέισα έχασε τη μπάλα στο κέντρο και ο Μπαρκέρο με όμορφη κάθετη βρήκε τον Μάρτινς που πλάσαρε τον Μέγιερι για το 3-0.