Tην ευκαιρία να διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο του στη Μελβούρνη έχασε ο Ράφα Ναδάλ. Ο Ισπανός, Νο 1 στον κόσμο, διεκδικούσε την πρόκριση στα ημιτελικά, στον αγώνα με τον Μάριν Τσίλιτς. Ωστόσο, ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί πόδι και αποσύρθηκε, δίνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά στον αντίπαλο του. Την πρώτη φορά που ο αγώνας διεκόπη λόγω του προβλήματος του Ναδάλ, ήταν στο τέταρτο σετ με τον Ισπανό να προηγείται τότε 2-1, καθώς είχε πάρει το πρώτο σετ με 6-3, έχασε το δεύτερο με το ίδιο σκορ και επικράτησε δύσκολα στο τρίτο με 7-6 (5). Σε εκείνο το σημείο ο Τσίλιτς είχε προβάδισμα με 4-1 και παρότι ο Ναδάλ επέστρεψε, o Kροάτης Νο 6 στον κόσμο νίκησε με 6-2 και ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο Ναδάλ που ήταν πίσω με 2-0 δεν άντεξε και απεσύρθη από τον αγώνα, στέλνοντας τον Τσίλιτς στη συνέχεια του τουρνουά, επάνω στον Εντμουντ που νίκησε νωρίτερα τον Ντιμιτρόφ. AP_18023446603513 AP_18023441872482 AP_18023448255513 AP_18023447902788 Πηγή: gazzetta,gr