Δυο φάσεις, ένα γκολ, μια σωτήρια επέμβαση στο 92′ και από τα πόδια του Ρικάρντο Ροντρίγκες η Ελβετία στο Μουντιάλ 2018. Στο Μπέλφαστ, ο παίκτης της Μίλαν σκόραρε από την άσπρη βούλα, στη Βασιλεία έδιωξε στη γραμμή την κεφαλιά του Εβανς και η ομάδα του θα βρεθεί για τέταρτη διαδοχική φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Στον αντίποδα, η Βόρειος Ιρλανδία το πάλεψε, φωνάζει ακόμα για το πέναλτι – φάντασμα στο πρώτο παιχνίδι, ωστόσο έπειτα από 180 αγωνιστικά λεπτά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα (0-1, 0-0). Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν απειλητικοί, αλλά το δυνατό σουτ του Μπραντ έδιωξε εντυπωσιακά ο Ζόμερ. Οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίωρο και σε τρεις περιπτώσεις πλησίασαν το γκολ. Στο 5′ και στο 23′ ο Σεφέροβιτς έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 29′ ο Τζούμπερ νικήθηκε στο τετ α τετ από τον ΜακΓκόβερν. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, οι Βορειοϊρλανδοί ήταν πιο κινητικοί και σε ένα δεκάλεπτο βρέθηκαν μια ανάσα από το να σκοράρουν. Στο 54′ η κεφαλιά του Ουάσινγκτον κατέληξε μόλις άουτ, ενώ στο 61′ ο Σαβίλ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Οι Ελβετοί εκμεταλλεύθηκαν την έδρα, ανέβασαν ρυθμό έπειτα το 75′, αλλά τόσο ο Σεφέροβιτς όσο και ο Εμπολό δεν κατάφεραν να καθαρίσουν την πρόκριση. Λίγο έλειψε να το πληρώσουν στο 92′, αλλά την κεφαλιά του Εβανς έδιωξε στη γραμμή ο Ροδρίγκες. Ελβετία: Ζόμερ, Σαρ, Ακάντζι, Λίχσταϊνερ, Ροντρίγκες, Τζάκα, Ζακάρια, Ζούμπερ, Σακίρι (80′ Φράουλερ), Τζεμάιλι (61′ Μεχμέντι), Σεφέροβιτς (86′ Εμπολό) Β. Ιρλανδία: ΜακΓκόβερν, Έβανς, ΜακΌλεϊ, Χιούζ, Μπραντ, Νόργουντ (75′ Ματζένις), Ντέιβιτς, Σαβίλ, Γουόρντ (76′ Τζόουνς), Γουάλας, Ουάσινγκτον (82′ ΜακΝέιρ) Πηγή: gazzetta.gr