Η Λιθουανία δεν είχε πρόβλημα να νικήσει την Γερμανία με 89-72 και να πάρει των πρωτιά του 2ου ομίλου. Στους «16» θα κοντραριστεί με τον νικητή του αγώνα Ελλάδα-Πολωνια. Για τους νικήτες ο Βαλανσιούνας έκανε double-double (27 πόντους και 15 ριμπάουντ), ενώ για τους ηττημένους ο Σρέντερ είχε 26 πόντους. Οι Λιθουανοί μπήκαν φουριόζοι στο ματς και προηγήθηκαν με 0-6 με το καλάθι του Γκριγκόνις. Η ομάδα του Φλέμινγκ άρχισε να ανεβαζει ρυθμούς στα μέσα του δεκαλέπτου και ισοφάρισε με τον Μπάρτελ (14-14, 5′). Οι παίκτες του Αντομάιτις ξαναπήραν το προβάδισμα, αφού έγραψαν το 19-23 με το δίποντο του Κουζμίνσκας στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ιδανική ήταν η εκκίνηση και του δεύτερου δεκαλέπτου για τους Λιθουανούς, οι οποίοι αύξησαν τη διαφορά στο +9 (24-33) με το καλάθι του Μοτιεγιούνας. Λίγο αργότερα ο Βαλανσιούνας έγραψε το 27-37, όμως οι Γερμανοί συνήλθαν στα τελευταία λεπτά της περιόδου και πέρασαν μπροστά με τον Σρέντερ (43-42, 19′). Το σύνολο του Αντομάιτις μπόρεσε να πάρει και πάλι το προβάδισμα με τον Γιουσκεβίτσιους να ευστοχεί σε τρίποντο για το 43-47, 20′). Ο Σρέντερ έκανε σπουδαίο ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή με 19 πόντους. Οι Λιθουανοί ήταν κυρίαρχοι στα ριμπάουντ (23 έναντι 16). Ο Βαλανσιουνας έκανε το 47-55 στο 22′, με τους Γερμανούς να κάνουν κακό ξεκίνημα για τρίτο σερί δεκάλεπτο. Η είσοδος του Χάρτενσταϊν έδωσε πνοή στην ομάδα του Μπένζινγκ, η οποία μείωσε σε 60-64 στο 27′. Όμως οι Λιθουανοί ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους και κατάφεραν να γράψουν το 60-72 στο 30′ με σερί 8-0. Η παρέα του Βαλανσιούνας συνέχισαν να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι, αφού έφτασαν στο 60-77 με τον Ουλανόβας. Η Γερμανία δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς, με την ομάδα του Αντομάιτις να παίρνει τη νίκη και την πρώτη θέση του ομίλου. Πλέον περιμένει τον νικητή του Ελλάδα-Πολωνία στους «16». Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-47, 60-72, 72-89 Πηγή: gazzetta.gr