Στα ντέρμπι Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού δεν υπάρχουν μόνο ήρωες. Υπάρχουν κι εκείνοι που έχουν συνδέσει αρνητικά το όνομά με τα συγκεκριμένα ματς, με τα αυτογκόλ που έχουν πετύχει. Κάποιοι από αυτούς στέρησαν τη νίκη από την ομάδα τους, ενώ για κάποιους άλλους το λάθος της στιγμής δεν ήταν καθοριστικό και δεν επηρέασε με αρνητικό τρόπο την εξέλιξη του ματς. 1929/1930 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 8-2 Στη μεγαλύτερη νίκη του Παναθηναϊκού επί του «αιώνιου» αντίπαλου Ολυμπιακού, ο Φίλιππος Κουράντης με αυτογκόλ στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε το πέμπτο τέρμα για τους «πράσινους». 1952/1953 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-2 Οι «αιώνιοι» αναμετρώνται στη Λεωφόρο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό να παίρνει τελικά την πρόκριση, χάρη στο «διπλό» που πήρε. Το σκορ άνοιξε νωρίς και οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά με το αυτογκόλ που πέτυχε ο Κουρτίδης τέσσερα λεπτά μετά το σφύριγμα της έναρξης του παιχνιδιού. 1976/1977 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-1 Ο Ολυμπιακός κρατούσε στα χέρια του τη νίκη, αφού μετά το εύστοχο πέναλτι ήταν μπροστά με σκορ 1-1. Όμως ο Απόστολος Γκλέζος στέρησε τη νίκη από την ομάδα του, καθώς έστειλε τη μπάλα σε λάθος δίχτυα κι έκανε το τελικό 1-1. 1981/1982 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1 Ένα από τα πιο εντυπωσιακά αυτογκόλ σημείωσε ο Σπύρος Λιβαθηνός στο ντέρμπι των «αιωνίων» στη Λεωφόρο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού έστειλε τη μπάλα στην εστία του Παναθηναϊκού με ανάποδο ψαλίδι και στέρησε από την ομάδα του την εντός έδρας νίκη. 1987-1988 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-4 Το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τον Ολυμπιακό δεν ήταν το καλύτερο, αφού δικός του παίκτης έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 13’ ο Πέτρος Μίχος με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ κι έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Οι Πειραιώτες στο 21’ ισοφάρισαν, αλλά δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους «πράσινους», οι οποίοι βρήκαν δίχτυα άλλες τρεις φορές και πήραν το «διπλό». 1988/1989 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-1 Το πρώτο τέρμα του «τριφυλλιού» ήρθε μετά το αυτογκόλ του Χάρη Μπανιώτη. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά τελικά ηττήθηκε, αφού οι «πράσινοι» έφτασαν και στην επίτευξη δεύτερου τέρματος και πήραν τη νίκη με σκορ 2-1. 1994/1995 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-3 Η άτυχη στιγμή του Καλιτζάκη στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης δεν στοίχησε στον Παναθηναϊκό, αφού στο τέλος αναδείχτηκε νικητής κόντρα στον Ολυμπιακό. Το σκορ ήταν στο 1-1, αλλά ο άσος του «τριφυλλιού» έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (2-1). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Δώνης και Βαζέχα. 1998/1999 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-4 Για το Κύπελλο, ο Ολυμπιακός με ανατροπή πήρε τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν μπροστά με σκορ 2-0, αλλά η ομάδα του Ντούσαν Μπάγιεβιτς απάντησε με τέσσερα τέρματα. Η αρχή έγινε με το αυτογκόλ του Αλεξόπουλου λίγο πριν το τέλος του πρώτο ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν άλλα τρία γκολ. 2002/2003 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-2 Ο Παναθηναϊκός μπορεί να δέχτηκε δύο τέρματα, αλλά αυτά προήρθαν από δικούς του ποδοσφαιριστές! Αυτοί ήταν οι Ρενέ Χένρικσεν και Σωτήρης Κυργιάκος. Μάλιστα, ο πρώτος έδωσε το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό μόλις στο 9ο λεπτό του παιχνιδιού. Στη συνέχεια με τον Ολισαντέμπε οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, αλλά ο Κυργιάκος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με το αυτογκόλ που πέτυχε. Αυτά τα δύο τέρματα, όμως, δεν είχαν αρνητική ασυνέπεια για τους «πράσινους», αφού με τα γκολ των Μπασινά και Κόλκα πήραν τη νίκη με 3-2. 2006/2007 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-0 Μοιραίος παίκτης για τον Ολυμπιακό ήταν ο Θανάσης Κωστούλας, ο οποίος με το αυτογκόλ που πέτυχε έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στον Παναθηναϊκό. Πηγή: sday.gr