Ο Ομάρ ΜακΛίοντ δικαίωσε τα προγνωστικά και τις προσδοκίες και με καταπληκτική κούρσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 110 μέτρα με εμπόδια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Ο Τζαμαϊκανός πρωταθλητής, κάτοχος της κορυφαίας φετινής επίδοσης στον κόσμο και φαβορί της κούρσας, τερμάτισε σε 13.05, φεύγοντας σαν «άνεμος» στα τελευταία δύο εμπόδια, αφήνοντας «σκόνη» για τους μεγάλους συναθλητές του και ειδικότερα τους Γάλλους, δείχνοντας πως το μέλλον του ανήκει στα 22 του. Δεύτερος τερμάτισε ο πρώην Κουβανός και νυν Ισπανός, Ορλάντο Ορτέγκα, με 13.17 και τρίτος ο πρωταθλητής Ευρώπης στο Άμστερνταμ, ο Γάλλος Ντιμίτρι Μπασκού, με 13.24. Έβδομος τερμάτισε ο Κύπριος Μίλαν Τραϊκοβιτς με 13.41. Νωρίτερα, ο Δραμινός πρωταθλητής Κώστας Δουβαλίδης, δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό. Πήρε την πέμπτη θέση στην τρίτη ημιτελική σειρά με 13.47 και για δύο δεύτερα έχασε την τρίτη θέση. Πηγή: sport-fm.gr