Η Εθνική Ελλάδας πήγε στην Τιφλίδα αποφασισμένη να πάρει την πρόκριση για το Euro 2024 αλλά τελικά ηττήθηκε με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι από τη Γεωργία και αποκλείστηκε, με την απογοήτευση να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής μετά το τέλος.

Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπως συμβαίνει πάντα όταν φτάνουμε στα πέναλτι. Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ θα μπορούσε να σκοράρει στην παράταση αλλά δεν το έκανε αφού η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι μετά την κεφαλιά του Μαυροπάνου σε κόρνερ του Τσιμίκα και τελικά έχασε στη διαδικασία των πέναλτι.

Γεγονός που κάνει ακόμη πιο οδυνηρό τον αποκλεισμό, με την απογοήτευση να είναι εμφανέσταση στα αποδυτήρια μετά το τέλος του ματς. Εκεί όπου κάποιοι παίκτες, όπως είπαν οι απεσταλμένοι του Alpha που μετέδωσε το παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να συγκρατήσουν τα δάκρυά τους.

Διαφορετική, βλέπετε, είχαν φανταστεί αυτή τη βραδιά τόσο οι ίδιοι όσο και οι Έλληνες φίλαθλοι, οπότε μετά τον αποκλεισμό… σκοτείνιασαν όλα.