Πετυχαίνοντας 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν και το καλύτερό του, ο Ολυμπιακός νίκησε με 91-77 τον Προμηθέα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (18/2) τον Παναθηναϊκό.

Με καλά οργανωμένη άμυνα και τους Κάουαν, Χέιλ να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ο Προμηθέας, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό μέχρι το 5΄, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 11-10, καθώς στη συνέχεια ένα 8-0 των Ερυθρόλευκων, οι οποίοι είχαν πρωταγωνιστή τον Ουόκαπ, τους βοήθησε να ξεφύγουν στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (23-15).

Με την άμυνα του Προμηθέα να αιφνιδιάζει και πάλι τους νταμπλούχους Ελλάδας, οι Αχαιοί επέστρεψαν στο παιχνίδι, μείωσαν σε 25-23, ενώ με τον Ρέινολντς να σκοράρει κατά ριπάς προσπέρασαν στο 16΄ με 29-30. Ο Πετρούσεφ όμως συνδέθηκε άμεσα από μέση και μακρινή απόσταση, χαρίζοντας και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό που πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (40-36).

Από τα μισά της τρίτης περιόδου, όμως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σοβαρεύτηκε, έδεσε την άμυνα της και βρίσκοντας το μακρινό σουτ εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους στο 28΄ (65-50), για να πάει στη συνέχεια και στο +17 (81-64) και να επικρατήσει τελικά με 91-77.

Με 15 πόντους και 2/2 τρίποντα ο Φιλίπ Πετρούσεφ οδήγησε την Ερυθρόλευκη επίθεση, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους επίσης διψήφιους Μουστάφα Φαλ (11π.), Άλεκ Πίτερς (10π.), Μόουζες Ράιτ (10π.) και Τόμας Ουόκαπ (10π.). Από τους Αχαιούς πάλεψαν οι Άντονι Κάουαν (20π.) και Καμ Ρέινολντς (19π.), αλλά δεν κατάφεραν να γλιτώσουν από την… έκρηξη παραγωγικότητας των Πειραιωτών στην τρίτη περίοδο (σημείωσαν 30 πόντους σε αυτό το διάστημα).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (1), Ράιτ 10, Κάναν 8 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Μήτρου-Λονγκ 7, Φαλ 11, Παπανικολάου 7 (1), Μπραζντέικις 8, Πίτερς 10 (2), Πετρούσεφ 15 (2).

Προμηθέας Πατρών (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 19 (2), Κάουαν 20 (2), Τζόουνς 2, Πλώτας, Κόνιαρης 4, Μπαζίνας, Πάπας 7 (1), Κόφι 4, Ετσενίκε 10, Χέιλ 11 (2).