Η ένοπλη επίθεση που έγινε κοντά στην «Πλας Σενκτελέτ» στις Βρυξέλλες και είχε ως απολογισμό δύο νεκρούς Σουηδούς και έναν τραυματία έχει ως συνέπεια και τη διακοπή του αγώνα ανάμεσα στο Βέλγιο και τη Σουηδία για τα προκριματικά του Euro 2024, με το σκορ να είναι ισόπαλο 1-1 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρομοκρατική επίθεση έγινε πέντε λεπτά πριν την έναρξη του παιχνιδιού, όπως μεταδίδει ο διεθνής Τύπος, με αποτέλεσμα αυτό να αρχίσει κανονικά. Κανονικά ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι στο 1-1, αλλά κάπου εκεί η ηρεμία χάθηκε.

Οι παίκτες της Σουηδίας, όπως αναφέρουν τα βελγικά ΜΜΕ, ενημερώθηκαν για όσα έγιναν πριν την έναρξη και τους δύο νεκρούς με αποτέλεσμα να παραμένουν στα αποδυτήρια και να μην επιθυμούν να βγουν για να αγωνιστούν κάτω από αυτές τις συνθήκες ενώ Σουηδοί οπαδοί που ήταν στις εξέδρες αποχώρησαν λόγω φόβου για την ασφάλειά τους, την ίδια ώρα που από τα μεγάφωνα τούς καλούσαν να παραμείνουν στις θέσεις τους.