Οι πρώτες δύο ομάδες που πήραν την πρόκριση για τους ημιτελικούς του Μουντομπάσκετ έγιναν γνωστές και πρόκειται για τις ΗΠΑ και τη Σερβία, οι οποίες δεν αντιμετώπισαν προβλήματα στους προημιτελικούς, με τους Αμερικάνους να συντρίβουν με 100-63 την Ιταλία και τους Σέρβους να επικρατούν της Λιθουανίας με 87-68.

Όλοι ήξεραν ότι οι ΗΠΑ θα αντιδρούσαν οργισμένα μετά την ήττα τους από τη Λιθουανία και αυτή που πλήρωσε τα σπασμένα, τελικά, ήταν η Ιταλία που βρέθηκε απέναντί της στους «8». Η ομάδα του Στιβ Κερ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ, ανεβάζοντας συνέχεια τη διαφορά και κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +24 (22-46).

Ο Μπρίτζες με 14 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής για τους Αμερικάνους σε αυτό το διάστημα, με το σκορ να γίνεται ακόμη πιο βαρύ για τους Ιταλούς στη συνέχεια του αγώνα. Στο 28′, μάλιστα, υπήρχε double score (39-78) για τις ΗΠΑ που έκαναν ό,τι ήθελαν και τελικά επικράτησαν με 100-63 και περιμένουν να δουν αν θα είναι η Γερμανία ή η Λετονία η αντίπαλος στον ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 24-46, 44-83, 63-100

Περίπατος για τη Σερβία

Στον άλλο προημιτελικό της ημέρας, η Λιθουανία ήταν αήττητη και προερχόταν από την εκπληκτική νίκη επί των ΗΠΑ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, η Σερβία όμως ήταν αποφασισμένη να πάρει την πρόκριση για τους ημιτελικούς και το έκανε πιο εύκολα από ό,τι θα περίμενε κανείς.

Έπειτα από μία ισορροπημένη πρώτη περίοδος, το τέλος της οποίας βρήκε τούς Λιθουανούς μπροστά με 25-24, οι Σέρβοι προσπέρασαν με Πετρούσεφ – Μοτιεγιούνας και με τον Μπογκντάνοβιτς να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (38-49) και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Η Λιθουανία δεν κατάφερε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο και τελικά η Σερβία έφτασε άνετα στη νίκη με 87-68 και περιμένει Σλοβενία ή Καναδά στον ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 38-49, 55-73, 68-87