Οι ερυθρόλευκοι είχαν στα χέρια τους μια πολύ σημαντική νίκη στο Ισραήλ αλλά ηττήθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Αγκαλιά με μια νίκη που θα του έδινε καλές πιθανότητες εισόδου στην 8άδα της Euroleague ήταν ο Ολυμπιακός στη Nokia Arena, αλλά τελικά… κατάφερε να χάσει στο τέλος και τα πράγματα δυσκολεύουν κι άλλο σε ό,τι αφορά τη συμμετοχή στα πλέι-οφ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε πίσω με 20-16 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου και στο δεύτερο τα πράγματα έγιναν χειρότερα, αφού με σερί 14-0 η Μακάμπι κατάφερε να ξεφύγει, κλείνοντας το ημίχρονο στο +10 (39-29).

Τα πάντα άλλαξαν στην γ’ περίοδο, όταν ο Μπόλντογουιν… πήρε το όπλο του και ήταν αυτός που έδινε λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μειώνει συνεχώς τη διαφορά και τελικά να πλησιάσουν στο -2 στο 30′ (52-50).

Το μομέντουμ ήταν υπέρ των ερυθρόλευκων, οι οποίοι έκαναν σερί 0-12 και πέρασαν μπροστά με 58-62, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί όμως, με το σκορ στο 68-70, ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το 71-70 και έδωσε τη νίκη στη Μακάμπι, υποχρεώνοντας σε οδυνηρή ήττα τον Ολυμπιακό.