Η Εθνική Ελλάδας βασικά το ήξερε ότι θα ηττηθεί από τις ΗΠΑ για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Μουντομπάσκετ και ο στόχος ήταν να σταθεί όσο το δυνατόν καλύτερα, γνωρίζοντας τελικά τη συντριβή 81-109 με και έχοντας, πλέον, μπροστά της τον αγώνα με τη Νέα Ζηλανδία όπου θα κριθεί η πρόκριση στους «16».

Ήταν το πιο εύκολο από τα παιχνίδια που έχει να δώσει στη διοργάνωση η Εθνική μας ομάδα και ο λόγος ήταν απλός: Δεν υπήρχε κανένα άγχος. Η ήττα, άλλωστε, ήταν εντός προγράμματος, οπότε ο στόχος ήταν μια καλή εμφάνιση για ψυχολογικούς λόγους. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε καλά στο παιχνίδι, όπως δείχνει και το 6-2 στο 3′ με τους Γουόκαπ, Λούντζη και Παπαγιάννη, με τον Έλληνα σέντερ να είναι πρωταγωνιστής στην πρώτη περίοδο.

Σε αυτή είχε τους 11 από τους 19 πόντους της Ελλάδας που ήταν στο -4 (19-23), με τη διαφορά να αρχίσει να ανεβαίνει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ και τα λάθη της Εθνικής μας ομάδας, οι Αμερικάνοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να ξεφύγουν με +16 (25-41) στο 16′, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να βελτιώνεται επιθετικά στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 37-50.

Το ζητούμενο, πλέον, ήταν να μην ανοίξει κι άλλο η διαφορά αλλά τελικά άνοιξε, με τους Έντουαρντς και Μπράνσον να σκοράρουν για τις ΗΠΑ που στο 25′ ήταν μπροστά για πρώτη φορά με περισσότερους από 20 πόντους (42-63). Με τους Παπαγιάννη και Μωραΐτη να σκοράρουν η Ελλάδα κατάφερε να τη ρίξει κάτω από τους 20 στο 19′ (54-73) αλλά στην τελευταία περίοδο μεγάλωσε ξανά. Το μυαλό τόσο του Ιτούδη όσο και των παικτών, άλλωστε, ήταν πλέον στον… τελικό που ακολουθεί με τη Νέα Ζηλανδία, οπότε οι Αμερικάνοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και επικράτησαν τελικά με +28 (81-109).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-50, 56-79, 81-109

Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Ουόκαπ 9, Ρογκαβόπουλος 14 (2), Μωραϊτης 3, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 7, Μποχωρίδης 8 (2), Παπαγιάννης 17 (1), Παπανικολάου 8 (1), Παπαπέτρου 9 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

ΗΠΑ (Στιβ Κερ): Μπανκέρο 8, Μάικλ Μπρίτζες 9 (1), Μπράνσον 13 (1), Έντουαρντς 13 (1), Χαλιμπάρτον 9 (1), Τζος Χαρτ 6 (11ρ.), Ίνγκραμ 5 (1), Τζάκσον 9 (1), Τζόνσον 8 (2), Κέσλερ 4, Πόρτις 10, Ριβς 15 (1)