Η Εθνική Ελλάδας αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ στον δεύτερό της αγώνα στον όμιλο του Μουντομπάσκετ και ήταν πίσω με 23-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου, διάστημα στο οποίο είχε για πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος έκανε και ένα εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα στα πρώτα λεπτά.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξέρει ότι οι πιθανότητες για νίκη δεν είναι με το μέρος της, οπότε έχει μια καλή ευκαιρία να παίξει χωρίς άγχος και να τεστάρει τις δυνάμεις της κόντρα σε ένα από τα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, λοιπόν, το σκορ ήταν 23-19 υπέρ των ΗΠΑ, με την Ελλάδα να έχει για πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη, ο οποίος άρχισε το ματς με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στα πρώτα λεπτά και συνολικά στην πρώτη περίοδο είχε 11 πόντους με 4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ και 1 κόψιμο στα σχεδόν 9 λεπτά που αγωνίστηκε.