Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τραμπζονσπόρ σε ένα δυνατό φιλικό παιχνίδι που αποτελεί την πρόβα τζενεράλε για τους αγώνες με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ (νίκησε με 4-0 στο πρώτο ματς την Αστάνα) στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League και υπάρχει ανησυχία για τον τραυματισμό του Ντομαγκόι Βίντα που αποχώρησε νωρίς.

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός βγήκε για λίγο από τον αγωνιστικό χώρο και στη συνέχεια επέστρεψε, χωρίς όμως να είναι σε θέση να αγωνιστεί. Κάτι που επιβεβαιώθηκε λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 9′, όταν άφησε τη θέση του στον Μήτογλου.

Το πρόβλημα του Βίντα είναι μυικής φύσης αφού ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί πόδι και ο Ματίας Αλμέιδα με τους ανθρώπους της ΑΕΚ περιμένουν πλέον τα αποτελέσματα των εξετάσεων για να δουν αν ο Κροάτης θα είναι ή όχι σε θέση να αγωνιστεί κόντρα στους συμπατριώτες του.