Η Μονακό νίκησε με 78-66 τη Μπαρτσελόνα στον μικρό τελικό του Final 4 της Euroleague και τερμάτισε στην 3η θέση αφήνοντας στην 4η την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία απογοήτευσε με την παρουσία της στο Κάουνας.

Είναι το πιο αδιάφορο παιχνίδι της χρονιάς και αυτό στο οποίο νικάει η ομάδα που είναι λιγότερο απογοητευμένη μετά την ήττα στον ημιτελικό. Και αυτή η ομάδα φέτος ήταν η Μονακό όπως αποδείχθηκε στο παρκέ της Zalgirio Arena, όπου δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τους Καταλανούς και να πάρει την 3η θέση.

Μετά το 10-10 στα πρώτα λεπτά, οι Γάλλοι έκαναν σερί 9-0 ξεφεύγοντας με 19-10 και από εκεί και πέρα δεν υπήρχε γυρισμός… Οι Γάλλοι έκλεισαν στο +11 (24-13) την πρώτη περίοδο και στο +16 (44-28) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Ισπανούς να μην καταφέρνουν να ανατρέψουν την κατάσταση στη συνέχεια.

Η Μονακό ήταν συνεχώς μπροστά με μεγάλη διαφορά και τελικά πήρε τη νίκη με 78-66 και την 3η θέση, η οποία αποτελεί επιτυχία για το κλαμπ. Όσο για τη Μπαρτσελόνα που πήγε στο Κάουνας για να στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης, η 4η θέση είναι μεγάλη αποτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 44-28, 60-45, 78-66