Ο Ολυμπιακός πήγε στο Κάουνας για να κατακτήσει το 4ο ευρωπαϊκό της ιστορίας του και απέχει πλέον 40 λεπτά από το να τα καταφέρει, αφού με ένα αδιανόητο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο έκανε επιμέρους σκορ 27-2 (!) επέστρεψε από το -12 και νίκησε με 76-62 τη Μονακό, κλείνοντας θέση στον τελικό της Euroleague, όπου περιμένει μία εκ των Μπαρτσελόνα ή Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 1-6 και παρά το γεγονός ότι βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση από τους Κάνααν και Παπανικολάου δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει στην άμυνά τούς Λόιντ και Τζέιμς, με συνέπεια να είναι πίσω με 14-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Και αν κάποιος περίμενε βελτίωση στο δεύτερο, αποδείχθηκε ότι έκανε λάθος…

Με τους ΜακΚίσικ και Σλούκα να βγαίνουν μπροστά, οι Πειραιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν 22-22 στο 13′ αλλά από εκεί και πέρα όλα ήταν λάθος… Αστοχία στις βολές, αστοχία στα δίποντα, αστοχία στα τρίποντα, εύκολα λάθη όταν είχαν την κατοχή, γενικά οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να δυσκολέψουν την αποστολή τους και… τα κατάφεραν περίφημα, αφού βρέθηκαν στο -7 (26-33) στο 17′ και στο -12 (29-41) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αδυνατώντας να περιορίσουν τούς Τζέιμς και Οκόμπο.

Ολυμπιακός - Μονακό

Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε 9/18 βολές, 4/12 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 8 λάθη στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να υπάρχει προβληματισμός για τη συνέχεια. Από την έναρξη του γ’ δεκαλέπτου, όμως, όλα άλλαξαν… Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να παίξει δυνατή άμυνα και στα πρώτα 4,5 λεπτά είχε οδηγήσει τους Γάλλους σε 0/7 σουτ, την ώρα που το αντίστοιχο δικό του ποσοστό ήταν στο 100% (5/5).

Έτσι, με σερί 14-0 το 29-41 έγινε 43-41 και από εκεί και πέρα δεν υπήρχε γυρισμός. Με την άμυνα να έχει σκληρύνει ως εκεί που δεν πάει, με τον Γουόκαπ να δημιουργεί και με τους Βεζένκοβ, Παπανικολάου και Λαρεντζάκη να σκοράρουν, οι ερυθρόλευκοι έγραψαν ιστορία κάνοντας επιμέρους σκορ 27-2 στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 56-43 υπέρ τους.

Το μομέντουμ, πλέον, ήταν ξεκάθαρα υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος το μόνο που είχε να κάνει ήταν να ηρεμήσει, να διαχειριστεί τον ενθουσιασμό του. Και το έκανε. Με τη Μονακό να μειώνει σε 60-53 στο 35′, οι Πειραιώτες αντέδρασαν όπως έπρεπε και αξιοποιώντας τον Φαλ πήγαν στο +13 (68-55) στο επόμενο λεπτό, καθαρίζοντας ουσιαστικά τον αγώνα. Κάτι που επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια με το 76-62 με το οποίο η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (21/5).

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62