Ο πραγματικός Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο του ημιτελικού του Final 4 της Euroleague και έπνιξε τη Μονακό κάνοντας επιμέρους σκορ 27-2 (!), με αποτέλεσμα το 29-41 του ημιχρόνου να γίνει 56-43 και πλέον απέχει 10 λεπτά από τον μεγάλο τελικό.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν στο -12 και η εικόνα της δεν έπειθε ότι θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση. Στην τρίτη περίοδο, όμως, εμφανίστηκε στο παρκέ ένας… άλλος Ολυμπιακός.

Με αδιανόητη άμυνα και ενθουσιασμό στην επίθεση, οι ερυθρόλευκοι τρέλαναν κόσμο κάνοντας επιμέρους σκορ 27-2 (!) και από το -12 βρέθηκαν στο -13, με τα πάντα πλέον να εξαρτώνται από τους ίδιους σε ό,τι αφορά το ποια από τις δύο ομάδες θα πάρει την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής (21/5).