Με τη σκέψη, όπως είναι λογικό, να βρίσκεται στο Final 4 της Euroleague που ακολουθεί σε λίγες μέρες, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ και τον νίκησε με 83-65, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Θεσσαλονικείς να είναι εύστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου και να προηγούνται με 9-14 στο 5′, με τον Βεζένκοβ να δίνει στη συνέχεια λύσεις στους Πειραιώτες και τον Χαντς με τρίποντο να διατηρεί τους φιλοξενούμενους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-19).

Ο Ολυμπιακός ήταν φανερό ότι είχε το μυαλό του 100% στη Euroleague και αυτό φυσικά ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλευόταν, με αποτέλεσμα να κρατάει το προβάδισμα χάρη στους Πόλεϊ, Χαντς και Σάιμπερτ, οι οποίοι σκόραραν συνεχώς και έστειλαν την ομάδα τους με προβάδισμα (42-45) στα αποδυτήρια για ημίχρονο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, προφανώς, δεν ήταν ικανοποιημένος από όσα έβλεπε και γι’ αυτό… φρόντισε ώστε οι ερυθρόλευκοι να μπουν πιο συγκεντρωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο. Με βελτίωση της άμυνας και παράλληλα με τους Γουόκαπ και Βεζένκοβ να προσφέρουν στην επίθεση οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 54-50 στο 25′ και ήταν στο +11 (63-52) στο 30′, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Μια νίκη που εξασφαλίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου ο Ολυμπιακός πήγε και στο +21 (79-58), επικρατώντας τελικά με 83-65 και ετοιμάζοντας αποσκευές για Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65