Το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να πάει στο Final 4 της Euroleague έκανε ο Ολυμπιακός που νίκησε με 79-68 τη Φενέρμπαχτσε στο κατάμεστο ΣΕΦ στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και δείχνοντας ότι είναι έτοιμος να φέρει εις πέρας την αποστολή του.

Οι Τούρκοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και ήταν μπροστά με 4-7 στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν με Γουόκαπ – Κάνααν – Φαλ και πέρασαν μπροστά με 14-7 στο 6′. Το τάιμ άουτ που πήρε ο Δημήτρης Ιτούδης, όμως, είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ηρεμήσουν και να βρουν ξανά τη συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν ξανά με πρωταγωνιστή τον Καλάθι και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +2 (19-21).

Στη δεύτερη, οι Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ έδωσαν ενέργεια στον Ολυμπιακό που ισοφάρισε σε 26-26 στο 14′, αλλά ενέργεια έδωσαν και οι Γκούντουριτς και Μότλεϊ στη Φενέρ, η οποία ήταν μπροστά με 26-32 στο 17′. Κάπου εκεί, όμως, εμφανίστηκε ο Βεζένκοβ και με συνεχόμενους πόντους έφερε τους ερυθρόλευκους στο +2 (34-32), όση ήταν δηλαδή η διαφορά και στο τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Αυτό που χρειαζόταν η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ένα ξέσπασμα που θα της επέτρεπε να ξεφύγει στο σκορ και τελικά αυτό ήρθε στην τρίτη περίοδο με πρωταγωνιστή τον Κανάαν, ο οποίος μέσα σε ένα δεκάλεπτο είχε 5/6 τρίποντα! Έτσι, οι Πειραιώτες πήγαν στο +6 (49-43) στο 26′ και στη συνέχεια και στο +12 (63-51 στο 30′), βάζοντας φωτιά στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός έπρεπε, απλά, να παραμείνει συγκεντρωμένος και να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα του οποίου, όμως, δεν απέφυγε τα λάθη, με αποτέλεσμα η Φενέρ να πλησιάσει στο -5 (63-58) στο 32′. Οι Τούρκοι άρχισαν να το πιστεύουν αλλά ένας… πρώην παίκτης τους, ο Σλούκας, έδωσε λύσεις στους ερυθρόλευκους τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 70-58 στο 35′ και με 76-61 στο 38′, επικρατώντας τελικά με 79-68 για το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68