Η Άρσεναλ προηγήθηκε με 2-0 από νωρίς στο Άνφιλντ και έδειχνε έτοιμη να πάρει μια μεγάλη νίκη επί της Λίβερπουλ κάνοντας σημαντικό βήμα προς την κατάκτηση της Premier League, αλλά στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αντεπιτέθηκε και στο 87′ έκανε το 2-2 και στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς από τους Λονδρέζους, δίνοντας την ευκαιρία στη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, να πλησιάσει στο -3 από την κορυφή.

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την Άρσεναλ, η οποία χρειάστηκε μόλις 8 λεπτά για να ανοίξει το σκορ με τον Μαρτινέλι μετά το λάθος του Φαν Ντάικ. Έτσι, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πήρε το προβάδισμα και στο 28′ έκανε και το 0-2 με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς μετά τη σέντρα του Μαρτινέλι.

Οι Λονδρέζοι έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση αλλά στο 42′ ο Σαλάχ, μετά το λάθος του Γκάμπριελ, μείωσε σε 1-2 για τη Λίβερπουλ, η οποία είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 52′ αφού κέρδισε πέναλτι αλλά ο Σαλάχ έστειλε τη μπάλα άουτ…

Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν μπροστά με 1-2 αλλά οι γηπεδούχοι πίεζαν όσο περνούσε η ώρα και τελικά στο 87′ ο Φιρμίνο με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Άρνολντ, ο οποίος απέφυγε ωραία τον Ζιντσένκο, έκανε το 2-2 και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σαλάχ είχε δύο ευκαιρίες για την ολική ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Άρσεναλ, επομένως, πήγε στους 73 βαθμούς και η Μάντσεστερ Σίτι έχει 67 αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο.