Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Προμηθέα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League με στόχο να αφήσει πίσω της την ήττα από τον Κολοσσό και τα κατάφερε με το τελικό 73-70, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό.

Το ματς δεν άρχισε καθόλου καλά για την ομάδα της Πάτρας αφού ο Τζο Γιανγκ, ο οποίος έχει μέσο όρο 20,5 πόντους στο φετινό πρωτάθλημα, τραυματίστηκε στα… 22 δευτερόλεπτα και αποχώρησε. Και από εκεί και πέρα, η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να… μην σκοράρουν για κανένα λόγο. Η ΑΕΚ είχε 0/8 τρίποντα και ο Προμηθέας 0/4 στην πρώτη περίοδο, η οποία έκλεισε με το σκορ στο 15-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, τα πράγματα έδειξαν να βελτιώνονται κάπως, με τους κιτρινόμαυρους να προηγούνται με 27-20 χάρη στους Στρέλνιεκς – Μάντσεν και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με Κουλμπόκα – Ντάνγκουμπιτς και να ισοφαρίζουν 27-27, για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο ημίχρονο με την Ένωση στο +3 (34-31).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως, ο Προμηθέας φάνηκε αρκετά καλύτερος και με τον Κουλμπόκα να βάζει τους 11 από τους 14 πόντους της ομάδας του μέχρι το 25′, οι Πατρινοί βρέθηκαν στο +4 (41-45). Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανασυνταχθεί μετά το τάιμ άουτ του Καντζούρη και τελικά το σκορ στο 30′ ήταν 55-56, χάρη στο απίθανο τρίποντο του Μουράτου -για τους φιλοξενούμενους- πίσω από το κέντρο.

Όλα, επομένως, κρίθηκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, στην οποία οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι που οι Φρέζιερ και ΜακΓκριφ με δύο τρίποντα έδωσαν αέρα 7 πόντων (73-66) στην Ένωση στο 38′. Ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει 73-70 και στο τέλος είχε δύο ευκαιρίες με τρίποντα των Κουλμπόκα και Κάουαν για να ισοφαρίσει αλλά ήταν άστοχη, με αποτέλεσμα η νίκη να πάει στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70